لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

اتهام های جديدی در مورد برنامه اتمی ايران


اتهام های جديدی در مورد برنامه اتمی ايران
اتهام های جديدی در مورد برنامه اتمی ايران

کانون توجه روزنامه های روز شنبه در آمريکا در ارتباط با مسائل جاری ايران بر گزارش سه ماهه آژانس اتمی سازمان ملل در مورد ايران، متمرکز است.

وال استريت جورنال در مقاله ای با عنوان «آمريکا می خواهد فشار عليه ايران را افزايش دهد» می نويسد: مقام های کاخ سفيد می گويند دولت آمريکا در نظر دارد از گزارش آينده سازمان بين المللی انرژی اتمی، برای جلب حمايت بين المللی در افزايش فشارهای ديپلماتيک و اقتصادی عليه ايران، استفاده کند.

وال استريت جورنال به نقل از ديپلمات هايی که خلاصه اين گزارش را شنيده اند می نويسد: گزارش سه ماهه آژانس در ارتباط با برنامه هسته ای ايران که قرار است هفته آينده منتشر شود، اتهام های جديدی را درباره تلاش ايران در توسعه فن آوری توليد سلاح های هسته ای، مطرح کرده است.

وال استريت جورنال ادامه می دهد که ايران اين اتهام ها را تکذيب کرده است و چين و روسيه می خواهند لحن اين گزارش را ملايم تر کنند.

همچنين «اسراييل با سوال هايی در ارتباط با انتشار گزارش های حمله احتمالی به ايران مواجه است» عنون مقاله ای از نيويورک تايمز است که می گويد: رهبران اسراييل اين هفته تلاش کرده اند به انتشار گزارش های گسترده ای که ادعا می کنند اسراييل بار ديگر حمله به تاسيسات اتمی ايران را مدنظر قرار داده است، پاسخ دهند.

به گفته نيويورک تايمز، اين در حالی است پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز جمعه گفت او و متحدان آمريکا می خواهند برای ممانعت به عمل آوردن از توليد سلاح های هسته ای توسط ايران، فشارهای بين المللی بی سابقه ای را بر تهران، وارد کنند.

بر اساس گزارش های رسانه های اسراييل، بنيامين نتانياهو، نخست وزير و اهود باراک، وزير دفاع آن کشور، زمان و چگونگی حمله به تاسيسات اتمی ايران را مورد بررسی قرار داده اند. نيويورک تايمز می گويد مقام های اسراييل اين گزارش ها را تکذيب و يا تاييد نکرده اند.

چند تن از وزرای اسراييل انتشار اين گزارش ها را علنا به ماير داگان، رييس سازمان اطلاعاتی پيشين اسراييل- موساد - نسبت داده اند.

روز جمعه شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، نيز گفت جامعه بين المللی به گزينه نظامی برای حل و فصل موضوع برنامه اتمی ايران نزديک تر شده است تا آنکه بتواند راه حلی ديپلماتيک برای رفع خطر، پيدا کند.

اما واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان «گمانه زنی ها در ارتباط با حمله به ايران در اسراييل افزايش می يابد» می نويسد: انتشار گزارش های التهاب آور از احتمال حمله اسراييل به ايران، در کنار خبر آزمايش موشک دوربُرد اسراييل، رزمايش های نظامی اسراييل در خارج از آن کشور و رزمايش های دفاع شهروندان که روز گذشته صورت گرفت، همه به اين گمانه زنی ها دامن زده است که اسراييل ممکن است به تاسيسات اتمی ايران، حمله کند.

به گفته واشنگتن پست، اين گونه وقايع و رزمايش ها بی سابقه نيستند، اما مجموعه آن ها که در چارچوب هشدارهای اخير اسراييل در خصوص خطر هسته ای ايران صورت گرفته، به انتشار گزارش های اخير داير بر احتمال حمله به ايران دامن زده است. اين در حالی است که برخی از وزرای کابينه اسراييل به انتشار اخبار حساس و محرمانه، اعتراض کرده اند.

XS
SM
MD
LG