لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

مشايی: دو خبرنگار آلمانی با اتهام جاسوسی مواجه نخواهند بود


مشايی: دو خبرنگار آلمانی با اتهام جاسوسی مواجه نخواهند بود
مشايی: دو خبرنگار آلمانی با اتهام جاسوسی مواجه نخواهند بود

اسفنديار رحيم مشايی، مشاور ارشد محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، در مصاحبه با يکی از روزنامه های آلمان گفت دو خبرنگار آلمانی که در ماه اکتبر سال جاری در ايران بازداشت شدند، با اتهام جاسوسی مواجه نخواهند بود.

آقای مشايی در اين مصاحبه گفت ما هرگز نگفتيم آن ها متهم به جاسوسی هستند. آن ها با ويزای گردشگری وارد ايران شدند، اما به عنوان خبرنگار فعاليت کردند، از اين رو قانون را شکسته اند.

هفته نامه بيلد اَم سون تاگ، کارفرمای اين دو خبرنگار، می گويد که اين دو برای تحقيقات پيرامون پرونده سکينه محمدی آشتيانی، که به سنگسار محکوم شده است، به ايران سفر کرده اند.

بر اساس خبر اين هفته نامه، اين دو خبرنگار در روز دهم ماه اکتبر سال جاری، به همراه پسر محمد آشتيانی و وکيل خانوادگی شان در تبريز بازداشت شدند.

خبرگزاری فارس در روز شانزدهم ماه نوامبر سال جاری از قول رييس دادگستری استان آذربايجان شرقی نوشت، اين دو خبرنگار به جاسوسی متهم شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان از هرگونه اظهار نظری در رابطه با مصاحبه آقای مشايی خودداری کرد، اما گفت آلمان تمام تلاش خود را برای تضمين آزادی اين دو خبرنگار به کار خواهد گرفت.

آقای مشايی در مصاحبه خود همچنين گفت که کنسولگری آلمان تا کنون سه بار با دو خبرنگار ملاقات کرده و آن ها هدايای خانوادهای خود را دريافت کرده اند. يکی از آن ها نيز با اعضای خانواده خود تماس تلفنی داشته است.

اسفنديار رحيم مشايی ضمن اشاره به روابط دوستانه بين ايران و آلمان گفت دولت ايران نسبت به درخواست ملاقات اين دو با خانوادهايشان در تعطيلات کريسمس بسيار خوشبين است.

XS
SM
MD
LG