لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۹

تظاهرات در مقابل سفارت ايران در کابل


تظاهرات در مقابل سفارت ايران در کابل
تظاهرات در مقابل سفارت ايران در کابل

صدها افغان ضمن سردادن شعار مرگ بر جمهوری اسلامی ايران در مقابل سفارت آن کشور در کابل، تجمع کردند. تصميم ايران مبنی بر منع عبور کاميون های حامل سوخت به خاک افغانستان، خشم و نگرانی بسياری را در افغانستان، برانگيخته است.

در پی تصميم غيررسمی ايران بيش از ۲۵۰۰ کاميون حامل سوخت نمی توانند از مرز کشور وارد خاک افغانستان شوند. اين اقدام ايران که مقامات افغان، ضمن انتقاد شديد آن را معادل تحريم خوانده اند، باعث افزايش بهای سوخت به ميزان ۷۰ درصد شده است.

پيشتر در اوائل هفته جاری ايران گفت ممنوعيت عبور کاميون ها به خاک افغانستان با سياست اخيرِ کاهش يارانه های سوخت ارتباط داشته است.

از سوی ديگر مقامات افغان می گويند ايران اذعان کرده است که نگران حمل سوخت برای نيروی های سازمان آتلانتيک شمالی-- ناتو -- است. اما ناتو و مقامات افغان ضمن تکذيب اين ادعا می گويند سوخت حمل شده برای مصرف غيرنظاميان آن کشور می باشد.

فريد شيرازی رييس اداره سوخت وزارت بازرگانی افغانستان گفت ايران اجازه ورود به ۴۰ کاميون در روز را در سه گذرگاه مرزی در غرب افغانستان داده است که نسبت به چهار کاميون در روز در دو هفته گذشته، بالاتر بوده است.

XS
SM
MD
LG