لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

خامنه‌‌ای مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرد؛ بنزین ارزان نمی‌شود


معترضان به گرانی بنزین در اصفهان - شنبه ۲۵ آبان
معترضان به گرانی بنزین در اصفهان - شنبه ۲۵ آبان

در واکنش به اعتراضات گسترده مردمی که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در اعتراض به چند برابر شدن ناگهانی بنزین آغاز شده و تاکنون دست‌کم ۱۰ کشته بر جای گذاشته است، خامنه‌‌ای ضمن حمایت از گران شدن نرخ بنزین و تایید کشته شدن معترضان، مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرد.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین واکنش خود به اعتراضات گسترده مردمی به گرانی ناگهانی نرخ بنزین روز یکشنبه ۲۶‌ آبان ماه از تصمیم «سران قوا» برای افزایش قیمت بنزین حمایت کرد و معترضان در شهرهای مختل را «اشرار» که اقدام به آتش زدن اموال عمومی کرد‌ه‌اند، نامید.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت که اظهارات خامنه ای در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در پی اعتراضات اخیر اینترنت را در شهرهای مختلف ایران قطع یا به شدت محدود کرده‌اند.

در حالی که مقامات رسمی ایران تا کنون کشته شدن دو معترض را تایید کرده‌اند، اما تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر و زخمی شدن چندین نفر در اعتراضات دو روز اخیر است.

اما خامنه ای روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه کشته شدن برخی معترضان را در ایران تایید، و در عین حال از گران شدن نرخ بنزین نیز «حمایت» کرده است.

حمایت خامنه ای تصمیم اخیر سران سه قوا در جمهوری اسلامی باعث شد تا احتمال بازگرداندن نرخ بنزین به قبل منتفی شود. پیشتر محمود صادقی نماینده مجلس از ارائه طرح فوریتی بازگشت نرخ بنزین به مجلس خبر داده بود اما ساعاتی پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی این طرح لغو شد.

خبرگزاری ایلنا نیز نوشت که این نماینده مجلس به دنبال حوادث «پس از تغییر قیمت بنزین و مخالفت برخی نمایندگان با این موضوع» قصد دارد، استعفا دهد.

احتمال استعفای محمود صادقی به نوعی به نظر می رسد مخالفت با سخنان خامنه ای مبنی بر حمایت از گرانی نرخ بنزین در ایران نیز باشد.

پیش از صادقی نیز پروانه سلحشوری، یکی دیگر از نمایندگان مجلس، در واکنش به تصمیم سران سه قوه در گران کردن نرخ بنزین در توئیتر خود نوشته بود که «مدت‌ها است مجلس در رأس امور نیست» و «همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی است.»

طعنه این نماینده به شعار «اقتصاد مقاومتی» خامنه‌ای است.

دولت ایران بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان و بدون هرگونه اعلان قبلی، قیمت هر لیتر بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای یا آزاد را به ۳ هزار تومان افزایش داد که این به معنی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد است. قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای پیش از این هر لیتر، هزار تومان بود. قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هم لیتری ۱۵۰۰ تومان اعلام شد.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG