لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

بازداشت یک کارشناس دانشگاهی حوزه جمعیت باعث نگرانی در استرالیا شد


میمنت حسینی چاووشی
میمنت حسینی چاووشی

وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا می گوید به خانواده یک شهروند دانشگاهی استرالیایی بازداشت شده در ایران پیشنهاد کمک کرده است.

بازداشت یک کارشناس دانشگاه ملبورن استرالیا در ایران، باعث نگرانی شده است.

دکتر میمنت حسینی‌چاووشی، کارشناس جمعیت و شهروند دو تابعیتی ایرانی-استرالیایی در تهران بازداشت شده است.

او در دانشکده جمعیت و بهداشت جهانی دانشگاه ملبورن کار می کند. یک سخنگوی این دانشگاه بازداشت خانم حسینی‌چاوشی را «عمیقا نگران» کننده خواند.

چندی پیش، رسانه ها در ایران از بازداشت شماری از کارشناسان حوزه جمعیت خبر داده بودند. خبرگزاری فرانسه نیز روز یکشنبه گزارش داده بود که دکتر حسینی چاوشی چند روز قبل‌تر بازداشت شده است. ماهیت اتهامات علیه او مشخص نیست.

این بازداشت ها در حالی صورت می گیرد که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در چند سخنرانی خود خواستار افزایش جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر شده است. این درخواست افزایش جمعیت پیش از بروز ناآرامی های ماه های قبل مربوط به کم آبی در ایران صورت گرفته بود.

شماری از کارشناسان با اشاره به کم آبی در ایران و مشکلات دیگر، گفته بودند که افزایش شدید جمعیت در شرایط فعلی کار صحیحی نیست.

پیش از این، جیسون رضائیان، روزنامه نگار واشنگتن پست، در مقاله ای نوشته بود که شاخه اطلاعات سپاه پاسداران مسئول بازداشت کارشناسان و دانشمندان، شهروندان دو تابعیتی، خبرنگاران، مدرسان، و حتی دیپلمات ها و مقامات ایرانی است.

وزارت خارجه استرالیا گفته است که بعید است ایران به مقامات استرالیایی دسترسی کنسولی به بازداشت شدگان دو ملیتی بدهد. وزارت خارجه استرالیا می گوید که شهروندان دو تابعیتی در معرض خطر بیشتری در ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی قرار دارند، مخصوصا اگر اقداماتی از جمله اقدامات علمی و دانشگاهی کرده باشند که توجه مقامات ایران را به خود جلب کرده باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG