لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

بازتاب بازداشت یک جمعیت شناس در ایران در تایمز اسرائیل


خانم «میمنت حسینی چاووشی» در استرالیا استاد دانشگاه است.
خانم «میمنت حسینی چاووشی» در استرالیا استاد دانشگاه است.

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: بنا بر گزارش رسانه های دولتی در ایران، یک کارشناس باروری به اتهام همکاری با شبکه های جاسوسی و با هدف کم رنگ کردن بحران جمعیتی در ایران بازداشت شده است.

به جزییات اتهام اشاره ای نشده، اما به نقل از یک وکیل ذکر شده که کارشناس بازداشت شده میمنت حسینی چاووشی است.

نام او در فهرست «دانشگاه ملبورن» استرالیا به عنوان عضو «دانشکده جمعیت و سلامت جهانی» آن دانشگاه به چشم می خورد. میمنت حسینی چاووشی در حوزه باروری و سیاست های تنظیم خانواده که زمانی در ایران تشویق می شد، مقالات فراوانی دارد.

روزنامه تندرو کیهان روز شنبه از بازداشت چند فعال جمعیت شناس خبر داد که به ادعای این روزنامه حکومتی «در پوشش فعالیت های علمی اقدام به نفوذ در دستگاه های مختلف حاکمیتی» کرده بودند.

بنا بر گزارش کیهان، آنها آمار را دستکاری کرده و اطلاعات حساسی را به عنوان بخشی از تهاجم فرهنگی و اجتماعی در اختیار دشمنان ایران قرار داده اند.

ایران زمانی الگوی بین المللی در کنترل جمعیت بود و داده های «بانک جهانی» نشان می دهد که نرخ تولد را از هفت در هر زن در دهه هشتاد میلادی به ۱.۶۶ در سال ۲۰۱۶ رساند.

علیرضا مرندی، وزیر وقت بهداشت ایران، برای ابتکارات در تنظیم خانواده که باید بر تابوهای ریشه دار در یک جامعه اسلامی چیره می شد، جایزه جعیت سازمان ملل متحد را در سال ۲۰۰۰ دریافت کرده بود.

میمنت چاووشی در کتابی در سال ۲۰۰۹ در باره این تلاش ها به عنوان «سریع ترین نزول نرخ باروری ثبت شده» به شکل گسترده ای نوشته بود.

اما اخیرا این نگرانی مطرح شده که نرخ تولد به پایین تر از سطح رشد جمعیت رسیده است.

آیت الله خامنه ای در سال ۲۰۱۲ گفت، ادامه سیاست های تنظیم خانواده دهه ۱۹۹۰ اشتباه است و خواستار تدابیری برای دو برابر شدن جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر شد.

در گزارش روزنامه کیهان نوشته شده است که دشمنان ایران از کارشناسان جمعیت برای مقابله با این تلاش ها و کم اهمیت جلوه دادن وخامت رشد جمعیتی استفاده می کند.

نصرالله پژمانفر، نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، می گوید: «شواهدی وجود دارد که این افراد به شبکه های جاسوسی غربی مرتبط هستند.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG