لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

نشنال اینترست: اروپا و چین قادر به حفظ اقتصاد ایران نیستند


بحران اقتصادی به قدرت خرید مردم در ایران ضربه زده است.
بحران اقتصادی به قدرت خرید مردم در ایران ضربه زده است.

نشنال اینترست در مقاله ای می نویسد که اتحادیه اروپا و چین نمی توانند اقتصاد ایران را از گزند تحریم های آمریکا حفظ کنند.

به نوشته نویسنده این مقاله، تلاش های اتحادیه اروپا برای حفاظت از ایران در برابر تحریم های آمریکا محکوم به شکست است، اما این تلاش ها می تواند تاثیر تحریم ها علیه ایران را کاهش دهد.

مقاله نشنال اینترست می گوید به رغم تلاش های مقامات اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، تحریم های آمریکا شرکت های اروپایی را وادار می کند که بین تجارت با بزرگترین اقتصاد جهان، یعنی آمریکا، و بازار بسیار کوچکتر ایران، یکی را انتخاب کنند و هم اکنون هم بسیاری از شرکت های عمده اروپایی نظیر توتال و زیمنس اشاره کرده اند که از بازار ایران خارج خواهند شد.

این در حالی است که اروپا همچنین گفته است در صورت خروج ایران از برجام، تلاش هایش را برای مقابله با تحریم های آمریکا، کنار خواهد گذاشت. در صورتی که ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرد، اروپا خود ممکن است تحریم هایی جدا از تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال کنند.

نشنال اینترست با اشاره به سخنرانی چند هفته اخیر آیت الله خامنه ای که به دولت حسن روحانی اجازه داد با اتحادیه اروپا برای کسب حفاظت در برابر تحریم های آمریکا مذاکره کند، می نویسد رهبران اروپایی که دوست ندارند آمریکا به آنها بگوید چه کاری انجام دهند، و یا چه کاری انجام ندهند، بعید است که شرایط یک دیکتاتور دینی را بپذیرند. بدتر از همه اینکه ایران اخیرا در تلاش برای بمب گذاری در یک گردهمایی مخالفانش در نزدیکی پاریس، دستش رو شد و مقامات بلژیک دوم ژوئیه اعلام کردند که یک دیپلمات ایرانی در میان چهار متهم دستگیر شده در این پرونده است.

نشنال اینترست در مورد چینی ها نیز می نویسد بسیاری از شرکت های عمده چینی هم نظیر شرکت های عمده اروپایی با آمریکا روابط تجاری دارند و علاوه بر آن، از آن فناوری های پیشرفته و پیچیده ای که اروپایی ها دارند و بیشتر نیز صنعت نفت ایران به آنها نیاز دارد، محروم هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG