لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

تیراندازی مرگبار به معترضان در زاهدان؛ شاهزاده رضا پهلوی: سرعت «سرنگونی‌ رژیم» شدت می‌یابد


دو جوان معترض بلوچ که در زاهدان در تیراندازی نزدیک به نماز جمعه اهل سنت کشته شدند
دو جوان معترض بلوچ که در زاهدان در تیراندازی نزدیک به نماز جمعه اهل سنت کشته شدند

اعتراض‌های سراسری در ایران که این بار با کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد شعله‌ور شده است، روز جمعه هشتم مهرماه وارد چهاردهمین روز پیاپی شد و در چند شهر ادامه یافت. این اعتراض‌ها در زاهدان توسط ماموران جمهوری اسلامی به خاک وخون کشیده شد.

خبرگزاری فارس کشته‌شدن دست‌کم دو معترض در زاهدان را تایید کرد و نوشت ده‌ها نفر در تیراندازی نزدیکی نماز جمعه اهل سنت رخ داد زخمی شدند.

این خبرگزاری وابسته به سپاه تیراندازی را به افراد «ناشناس» نسبت داده است.

هر چند که حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» تعداد کشته‌شدگان در زاهدان را حداقل ۳۶ نفر اعلام کرده است.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، برخی از نمازگزاران بعد از نمازجمعه زاهدان در خیابان‌های این شهر اعتراض کردند.

کمپین «فعالان بلوچ» می‌گوید روز جمعه، در پی فراخوان برای اعتراض به «قتل حکومتی مهسا امینی» و «تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط سرهنگ ابراهیم کوچکزایی فرمانده انتطامی چابهار» در زاهدان تظاهرات برگزار شد.

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به این خبر در توئیتی نوشت: «رژیم وامانده جمهوری اسلامی در #جمعه_خونین_زاهدان، هم‌میهنان بلوچ ما را به قتل رسانده است. این جنایت‌ها تنها سرعت سرنگونی‌ این رژیم را شدت خواهد بخشید. ملت متحد ایران، انقلاب ملی خود را تا رسیدن به یک ایران سکولار، آزاد و آباد ادامه خواهد داد.»

علی کریمی، ملی‌پوش سابق فوتبال ایران هم تیراندازی مرگبار زاهدان را تسلیت گفته است. او به دلیل حمایت مستمر از معترضان مورد خشم حکومت قرار گرفته است و برخی مقامات و هواداران حکومت.خواهان برخورد قضایی با او و مصادره اموالش شده‌اند.

XS
SM
MD
LG