لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

دفاع وزیر دولت روحانی از صادق لاریجانی؛ تحریم رئیس قوه قضائیه خط قرمز ماست


در تازه ترین واکنش جمهوری اسلامی ایران به تصمیم خزانه داری ایالات متحده برای تحریم برخی مقام های ایران برای نقض حقوق بشر، وزیر خارجه دولت روحانی ضمن دفاع از رئیس قوه قضائیه، تحریم جدید دولت آمریکا علیه صادق لاریجانی را عبور از خط قرمز ایران نامید و تهدید کرد جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان می دهد.

در بیانیه ای که روز شنبه ۲۳ دیماه از سوی وزارت امور خارجه ایران منتشر شد، آمده است: «حرکت خصومت آمیز رژیم ترامپ (علیه لاریجانی)...تمامی خطوط قرمز رفتاری در فضای بین المللی را رد کرده و تخطی از قوانین بین المللی است و مطمئنا با عکس العملی جدی از سوی ایران پاسخ داده خواهد شد.»

واکنش ظریف به تحریم رئیس قوه قضاییه ایران در حالی است که او و سایر مقام های دولتی در سالهای گذشته در پی هر انتقادی از نقض حقوق بشر و زندانی کردن فعالان مدنی، سیاسی و دو تابعیتی، مدعی بودند که در جمهوری اسلامی، قوه قضائیه از دولت جداست و مستقل است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه اعلام کرد برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرده است. پرزیدنت ترامپ همچنین خواستار تقویت توافقی شد که دولت پیش از او زیر بار آن رفته و گفت اگر تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

لحظاتی پیش از اعلام این خبر نیز وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم ۱۴ فرد و نهاد، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

صادق لاریجانی در هشت سال گذشته رئیس قوه قضاییه ایران بوده و به نوشته خزانه داری آمریکا، رهبری سرکوب معترضان و فعالان مدنی را در این مدت بر عهده داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG