لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

وزیر امور خارجه ایران در دمشق با بشار اسد دیدار کرد


دیدار محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق
دیدار محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق

وزیر خارجه ایران که روز چهارشنبه در رأس هیئتی ایرانی برای ملاقات با مقامات ارشد سوریه وارد دمشق شده است، با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کرد.

محمدجواد ظریف به گزارش خبرگزاری ایرنا، ظریف در فرودگاه بین‌المللی دمشق مورد استقبال فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه و جمعی از مقامات سوری و ایرانی قرار گرفت و سپس با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و وزیر خارجه سوریه ملاقات کرد.

وزارت خارجه ایران می‌گوید آقایان ظریف و اسد درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

وی همچنین در دیدار با ولید معلم همتای سوری خود بر تلاش‌های دیپلماتیک برای حل‌وفصل بحران‌های موجود منطقه‌ای تاکید کرد و گفت راهکار سیاسی و دیپلماسی تنها راه‌ حل بحران سوریه است.

به کفته آقای ظریف «نقش‌‌آفرینی و مشارکت فعال و مسئولانه کشورهای منطقه، زمینه لازم برای رفع تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است و بیشترین نفع را از گسترش تروریسم برده است، فراهم می‌نماید.»

وزیر خارجه سوریه حدود دو هفته پیش به تهران سفر کرده بود. همزمان با سفر ولید معلم به تهران، ایران گفته بود به زودی طرح صلحی را برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه تسلیم سازمان ملل متحد خواهد کرد؛ اما وزارت خارجه ایران گفت جزئیات این طرح را افشا نخواهد کرد.

ناظران جزئیات احتمالی این طرح را در قالب اصلاح قانون اساسی سوریه، تشکیل دولت وحدت ملی و برگزاری انتخابات با نظارت بین المللی ارزیابی کرده‌اند. تلاش‌های بین المللی برای برقراری صلح و مصالحه سیاسی در سوریه در سال‌های اخیر با بن بست و شکست همراه بوده است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از سفر به دمشق، دو روز در لبنان به سر برد و با نخست وزیر، وزیران امور خارجه و دفاع، مسئولان گروه‌های فلسطینی مقیم لبنان، و همچنین حسن نصرالله رهبر حزب‌الله دیدار کرد.

این دومین دور سفرهای منطقه‌ای محمدجواد ظریف پس از توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و قدرت های جهانی عضو گروه ۵+۱ است. او در دور اول سفرهای منطقه‌ای خود، به قطر، کویت و عراق سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG