لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

واکنش تند ظریف به سخنان جان کری درباره برنامه موشکی ایران


وزیر امور خارجه ایران سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران را بی اساس خواند. جان کری در بحرین از ایران خواست در صلح منطقه مشارکت کند.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه ۲۲ فروردین در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه استونی در تهران گفت: "اظهارات جان کری در حدی بی اساس بود که وزارت خارجه آمریکا هم آن را تکذیب و ادعا کرد چنین اظهاراتی صورت نگرفته است."

او با انتقاد از سیاست‌های ایالات متحده در منطقه گفت: "هم آقای کری و هم وزارت خارجه آمریکا می‌دانند که بحث موشکی و توانمندی دفاعی جمهوری اسلامی ایران قابل مذاکره نیست و اگر دولت آمریکا در مورد مباحث دفاعی جدی است، باید فروش سلاح‌هایی که به منطقه می‌آید کاهش دهد."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در حاشیه اجلاس شورای همکاری خلیج (فارس) در بحرین درباره برنامه موشکی ایران گفته بود که آمریکا آماده است با ایران درباره برنامه موشکی اش "ترتیبات جدیدی" را درنظر بگیرد.

جواد ظریف در ادامه سخنانش گفت: "من فکر می‌کنم که دولت آمریکا در این موضوعات به خوبی می داند که بحث دفاعی جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکره و معامله نیست و برجامی برای مسائل دفاعی در کار نخواهد بود."

او همچنین سیاست‌های نظامی آمریکا در منطقه را موجب بوجود آمدن گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه دانست.

پیشتر وزیر دفاع ایران نیز در واکنش به این سخنان جان کری، آن را "یاوه گویی" خوانده بود.

آمریکا و برخی از کشورهای خاورمیانه، سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه را مداخله جویانه می‌دانند و از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده اند.

عربستان و متحدانش خواستار پایان آنچه دخالت ایران در امور سوریه، عراق و دیگر کشورهای عرب می خوانند، شده اند. آمریکا نیز بارها از اقدامات ایران در منطقه و ارسال سلاح برای گروه‌های شیعه نظیر حزب الله لبنان و حوثی‌های یمن ابراز نگرانی کرده است.

نگرانی ها در مورد برنامه موشکی ایران پس از اقدامات اخیر سپاه پاسداران در شلیک موشک های بالیستیک که روی یکی از آنها شعار حذف اسرائیل نوشته شده بود، افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG