لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

ظریف بازرگانان فنلاند و سوئد را به سرمایه گذاری در ایران تشویق کرد


دیدار ظریف با وزیر امور خارجه فنلاند
دیدار ظریف با وزیر امور خارجه فنلاند

وزیر خارجه ایران که به همراه هیاتی اقتصادی در سفر اروپایی به سر می‌برد، در دیدارهای جداگانه با هیات‌های عالیرتبه اقتصادی در فنلاند و سوئد، مقامات اقتصادی و بازرگانان این دو کشور را به سرمایه‌گذاری در ایران و توسعه روابط اقتصادی تشویق کرد.

آقای ظریف که از روز یکشنبه نهم خرداد سفر اروپایی خود به چهار کشور لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی را به همراه هیاتی ۶۰ نفره از فعالان اقتصادی ایران آغاز کرده است، روز سه شنبه در همایش اقتصادی ایران و فنلاند گفت: "نیازی نیست من به شما بگویم چه فرصت‌هایی هست، وظیفه ما رفع موانع موجود از جمله در زمینه بانکی است. سرمایه گذاری در ایران و تجارت با ایران، ایمن، سودبخش و با چشم انداز و آینده روشن است."

آقای ظریف در عین حال در کنفرانس مشترکی با همتای فنلاندی خود از آمریکا خواست که به بانکهای اروپایی اطمینان دهد که به خاطر کار با ایران مجازات نمی‌شوند.

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه نیز در نشست مشترک فعالان اقتصادی ایران و سوئد ایران را محیطی امن برای سرمایه‌گذاری دانست و همه برای سرمایه گذاری در ایران تشویق کرد.

دولت ایران که به دلیل کندی روند خروج از رکود اقتصادی تحت فشار منتقدان داخلی قرار دارد، تلاش میکند تا با بازسازی روابط اقتصادی خود در اروپا و آسیا و جذب سرمایه گذاری خارجی، به رشد اقتصادی کشور شتاب دهد. این در حالیست که بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران که همچنان به قوت خود باقی مانده است، موجب شده تا بانک های بزرگ از همکاری با ایران خودداری کنند.

در کنار مذاکرات وزیر امور خارجه ایران در سوئد، روز چهارشنبه مقامات اتاق بازرگانی ایران با رئیس و معاون شورای تجارت این کشور دیدار کردند.

به گزارش ایرنا در این دیدار توافق شد که دفتر شورای تجارت سوئد تا ماه سپتامبر در تهران راه اندازی شود و هیاتی شامل چهار گروه پزشکی بهداشتی، حمل ونقل، صنعت غذا و قطعات خودرو نخستین هیات تجاری سوئدی برای سفر به تهران باشد.

محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است که فعالان اقتصادی کشور ایران در لهستان و فنلاند نیز اسناد همکاری دوجانبه به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار امضا کردند که برخی از این اسناد در قالب تفاهم نامه و برخی در قالب قرارداد است.

هیات سیاسی و اقتصادی ایران قرار است در مرحله پایانی سفر خود به لتونی سفر کند.

XS
SM
MD
LG