لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

با وجود شواهد حمایت تسلیحاتی، عالی‌ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی حمایت از حوثی‌ها را «مستشاری» خواند


قطعات موشک‌های بالیستیک ایرانی که توسط حوثی‌ها به سمت عربستان شلیک شده بود دو سال پیش در کنفرانس خبری سفیر ایالات متحده در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد.
قطعات موشک‌های بالیستیک ایرانی که توسط حوثی‌ها به سمت عربستان شلیک شده بود دو سال پیش در کنفرانس خبری سفیر ایالات متحده در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد.

در حالی که آمریکا و عربستان سعودی ایران را متهم به ارسال پول و سلاح برای شورشیان حوثی یمن می کنند، عالی ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد که حمایت سپاه پاسداران از حوثی‌ها «مستشاری» است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در سخنانی که برخی از وبسایت‌های داخلی ایران سه شنبه ۹ مهر به نقل از مصاحبه او با شبکه تلویزیونی چینی فینیکس منتشر کردند، گفت که کمک سپاه پاسداران به حوثی‌ها همانند کمک به دولت بشار اسد در جنگ داخلی آن کشور «مستشاری» است.

این در حالی است که در اوج درگیری نیروهای بشار اسد با مخالفان دولت سوریه، ویدئوهای مختلفی منتشر شد که نشان دهنده حضور نیروهای سپاه در خط مقدم جنگ و درگیری آنها با مخالفان سوری بود.

از سوی دیگر، دولت ایالات متحده که جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در جنگ یمن می‌کند، تاکنون دو بار بخشی از تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن، از جمله قطعات موشک‌ها را نمایش داده است.

حمایت سپاه پاسداران از شورشیان حوثی در حالی است که جامعه جهانی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مورد حمایت عربستان، را به رسمیت می‌شناسد.

آمریکا و عربستان سعودی دخالت های ایران در کشورهای منطقه را مخرب و موجب تنش و بی‌ثباتی دانسته اند.

ایالات متحده، عربستان سعودی، فرانسه، بریتانیا، و آلمان همچنین رژیم جمهوری اسلامی را مسئول حملات پهپادی و موشکی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی معرفی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG