لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

تشدید فشار بر مخالفان حجاب اجباری؛ پلیس در پاساژهای تهران با «بدحجابی» برخورد می کند


در حالی که برخوردهای قضایی با مخالفان حجاب اجباری در ایران افزایش یافته است، رئیس پلیس تهران این بار از اجرایی طرح برخورد با آن چه «بد حجابی» نامیده می شود، در «پاساژها و مال‌های بزرگ تهران» خبر داده است.

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران روز یکشنبه ۲۸ مهرماه طرح برخورد با «بد حجابی» را «ناظر دو» اعلام کرد که از شهریورماه آغاز شده و به ایلنا گفت که این طرح در «همه پاساژها و مال‌های تهران» اجرا می شود.

رئیس پلیس تهران برخورد با مخالفان حجاب اجباری را «جزو موارد طبیعی و عادی» نیروی انتظامی توصیف کرده است.

تشدید فشار پلیس و دستگاه قضایی به مسئله رعایت حجاب اجباری در ماه‌های اخیر به شبکه های اجتماعی و حتی چهره های سرشناس نیز رسیده است. در آخرین مورد متین ستوده بازیگر زن ایرانی به خاطر «نوع پوشش» در اکران خصوصی یک فیلم به دادسرای ارشاد احضار و با کفالت آزاد شد.

چندی پیش نیز ۱۷ زن و مرد که در سد لفور مشغول تفریح در پشت سد لفور بودند به خاطر آن که مردان مایوی شنا بر تن دارند و زنان حاضر در تصویر نیز حجاب خود را برداشته‌ بودندبه ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شدند.

همچنین برای یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، و مژگان کشاورز از مخالفان حجاب اجباری مجموعا به ۵۵ سال زندان در ایران را محکوم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG