لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

به بهانه ورود زنان به ورزشگاه؛ مامور زن زیادی برای «کنترل امنیتی» در ورزشگاه حضور خواهند داشت


پس از آن که با فشار فیفا به فدراسیون فوتبال بلیت فروشی به زنان برای تماشای بازی ایران کامبوج انجام گرفته است، پلیس از حضور ماموران زن در ورزشگاه آزادی خبر می دهد.

بلیت فروشی به زنان برای بازی پیش رو ایران و کامبوج که قرار است روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه برگزار شود، با استقبال بی نظیری روبرو شد تا جایی که بنا بر گزارش‌ها تنها در چند دقیقه بلیت‌های در نظر گرفته شده برای زنان به پایان رسید.

حسین رحیمی رئیس پلیس تهران هم روز یکشنبه ۱۴ مهرماه از حضور «جمع زیادی از ماموران پلیس زن» در ورزشگاه خبر داده است. این مقام پلیس علت حضور این تعداد مامور زن در ورزشگاه را به خاطر «حضور زنان » و «کنترل امنیتی و تامین امنیت در ورزشگاه» اعلام کرده است.

نگاه امنیتی به حضور زنان در ورزشگاه از سوی مقامات ایران سابقه دار است. پیش از این نیز محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران، حضور زنان در ورزشگاه‌ها را «حرکات حساب شده دشمنان» توصیف کرده بود.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی قرار است ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.

برای این بازی با فشار فیفا بلیت فروشی انجام شد و گزارش‌ها حاکی است که هر چند ابتدا یک جایگاه برای زنان در ورزشگاه در نظر گرفته شده بود اما در نهایت زنان بلیت چهار جایگاه را خریداری کردند. رسانه ها آمار بلیت‌های فروخته شده به زنان برای این مسابقه را ۴هزار صندلی عنوان می کنند. سهم زنان از صندلی‌های ورزشگاه آزادی در مقایسه با مردان بسیار ناچیز است.

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها پس از خودسوزی و مرگ سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» در ایران، بار دیگر در سطح وسیع و بین المللی مطرح شد و بسیاری خواستار خودداری از رفتن به ورزشگاه‌ها و برخی نیز خواستار برخورد فیفا با مسئولان فوتبال ایران به دلیل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه شدند.​

وزارت خارجه آمریکا همواره تضییع حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده‌ است که آزار و اذیت و تبعیض علیه زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG