لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

در آ‌ستانه بازی ایران با حضور تماشاگران زن | دادستان جمهوری اسلامی از فشار فیفا انتقاد کرد


در حالی که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، اعلام کرده است که برای اطمینان یافتن از حضور زنان در ورزشگاه ناظرانی را به تهران می فرستد، محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران، حضور زنان در ورزشگاه‌ها را «حرکات حساب شده دشمنان» توصیف کرده است.

اظهار نظر اخیر این مقام قضایی جمهوری اسلامی در شرایطی است که فیفا در روزهای اخیر موضوع ورود زنان در ایران به ورزشگاه ها را به عنوان یکی از دستاوردهای اقدامات این نهاد در یک سال گذشته اعلام کرده است.

زنان ایرانی طی ۴۰ سال گذشته، به جز در چند مورد، اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را نداشتند.

با این حال دادستان کل ایران به شکل تلویحی فیفا را به دخالت در امور داخلی کشور متهم کرد و گفت که «فیفا به استناد چه قانونی یک کشور را ملزم می کند که برنامه ورزشگاه خود را چگونه تنظیم کند.»

پیش از این نیز فیفا تا نهم شهریور به فدراسیون ایران زمان داده بود تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص کند؛ اما تاکنون مقامات ورزش ایران تنها مجوز حضور زنان در در ورزشگاه ها برای بازی های ملی را داده‌اند.

همچنین موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها پس از خودسوزی و مرگ سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» در ایران، بار دیگر در سطح وسیع و بین المللی مطرح شد و بسیاری خواستار خودداری از رفتن به ورزشگاه‌ها و برخی نیز خواستار برخورد فیفا با مسئولان فوتبال ایران به دلیل ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه شدند.

فیفا نیز که پیشتر ضرب الاجل برای ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران در نظر گرفته بود، این بار اعلام کرد برای اطمینان از حضور زنان در بازی پیش رو تیم ملی ایران و کامبوج نمایندگان خود را به ایران اعزام می کند.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی قرار است ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها کمی پس از اجباری شدن حجاب زنان در ایران آغاز شد و زنان در تمام این سال‌ها برای ورودشان به ورزشگاه تلاش کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا همواره تضییع حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده‌ است که آزار و اذیت و تبعیض علیه زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG