لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

ناظران ویژه فیفا به تهران می‌روند | ماموریت: اطمینان یافتن از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه


حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها هنگام بازی تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه
حمایت از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها هنگام بازی تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برای اطمینان یافتن از حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج، ناظرانی را به تهران می فرستد.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر به نقل از یوری ژورکایف، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه، نوشت که او یکی از ناظران اعزامی فیفا برای نظارت بر حضور تماشاگران در مسابقه ۱۸ مهر ماه خواهد بود.

یوری ژورکایف هفته گذشته به عنوان مدیر ارشد اجرایی بنیاد فیفا منصوب شد. از جمله اهداف این بنیاد دسترسی بیشتر زنان خاورمیانه به فوتبال عنوان شده است.

ژورکایف که با تیم ملی فرانسه به قهرمانی جهان دست یافته است در حالی از سفر خود به تهران عنوان ناظر فیفا بر حضور زنان در ورزشگاه خبر داد که پیشتر جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، در جریان اعلام برترین‌های فوتبال در سال ۲۰۱۹ تاکید کرده بود که زنان ایرانی از نخستین دیدار ملی آینده ایران قادر خواهند بود که برای تماشای مسابقات مردان در ایران وارد ورزشگاه‌ها شوند.

فیفا در روزهای اخیر این موضوع را به عنوان یکی از دستاوردهای اقدامات این نهاد در یک سال گذشته اعلام کرده بود. زنان ایرانی طی ۴۰ سال گذشته، به جز در چند مورد، اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را نداشتند.

خانم مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارم مهر ماه در همراهی با کمپین چهارشنبه‌‌های سفید، با انتشار پیامی در توئیتر یاد و خاطره دختر آبی را گرامی داشت و از اقدام فیفا برای حمایت از زنان ایران تقدیر کرد.

خانم اورتگاس در این پیام با به کار بردن دو هشتگ انگلیسی «چهارشنبه‌های سفید» و «دختر آبی» افزود: «وقتی جامعه جهانی یکپارچه برای آن چه بر حق است بایستد، ما می‌توانیم تغییری مثبت ایجاد کنیم.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG