لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

خبری از دادخواهی هنگامه شهیدی نیست؛ ۹ ماه سلول انفرادی، دو بار تعویق دادگاه


هنگامه شهیدی، روزنامه نگار ایرانی
هنگامه شهیدی، روزنامه نگار ایرانی

«هنگامه شهیدی» روزنامه نگار زندانی، علیرغم صدور حکم دادگاه بدوی کماکان در سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین نگهداری می‌شود. خانم شهیدی از تیر ۹۷ به اتهام توهین به رئیس قوه قضاییه و بر اساس دستور وزارت اطلاعات و با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه در بازداشت به سر می‌برد.

یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر ایران روز پنجشنبه ۱۵ فروردین گفت: با گذشت ماه‌ها از زمان اتمام بازجویی خانم شهیدی، او همچنان به صورت ایزوله در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و از انتقال او به بند عمومی زنان به دلایل نامشخص ممانعت می‌شود و همین امر باعث شده خانم شهیدی شرایط جسمی و روحی بسیار بدی داشته باشد.

هنگامه شهیدی در آذر ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برای اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسوولان قضایی و توهین به رهبری» مجموعا به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، حکم هفت سال و نیم او برای بیشترین مجازات قابل اجرا است.

بنا بر این گزارش، دادگاه تجدیدنظر خانم شهیدی برای این حکم قرار است ۲۸ فروردین امسال برگزار شود. تاکنون دو مرتبه دادگاه تجدیدنظر او در دی و اسفند ۹۷ به دلیل انتقال ندادن خانم شهیدی از زندان به دادگاه لغو شده است.

به گفته این منبع مطلع، اتهام اصلی هنگامه شهیدی در بازداشت اخیر انتقادات تند او به صادق آملی لاریجانی بوده و دلیل این همه سختگیری هم در واقع همین است که به رئیس قوه قضاییه انتقادهای تند می‌کرد.

پیشتر پارمیس طاهریان، دختر هنگامه شهیدی در صفحه توئیتر خود از وضعیت سلامتی مادرش ابراز نگرانی کرده و نوشته بود: «وضعیت روحی و جسمی مادرم واقعا حاد است و ما نگران سلامتی اش هستیم.»

​در بخشی از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، اشاره‌ای به آزادی بیان و رسانه‌ها شده و در بخشی از آن آمده است که مطبوعات هنوز اجازه فعالیت مستقل ندارند و خبرنگاران مورد تعقیب و آزار قرار می‌گیرند.

قوانین توهین و افترا طوری طراحی شده که هر کس مورد انتقاد قرار گرفت، بتواند نهاد یا رسانه منتقد را تحت تعقیب قرار دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG