لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

عفو بین‌الملل به بازداشت «مژگان کشاورز» فعال معترض به حجاب اجباری واکنش نشان داد


مژگان کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به بازداشت «مژگان کشاورز» فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۶ اردیبهشت گزارش داد که، بر اساس ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، مژگان کشاورز در روز جهانی زن (۸ مارس) به همراه دو فعال مدنی دیگر به نام‌های «منیره عربشاهی و یاسمن آریانی» در مترو تهران به صورت مسالمت‌آمیز به قوانین تبعيض آميز و تحقیرآمیز حجاب اجباری در ایران با برداشتن روسرى از سر و پخش گل اعتراض می‌کند و از روياى خود در رابطه با لغو حجاب اجبارى و همبستگى زنان مى‌گويد.

مژگان کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری، روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت در مقابل چشمان دختر ۹ ساله‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بر اساس اطلاعات موجود امکان دارد بازداشت خانم کشاورز به همین دلیل صورت گرفته باشد.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، مجرم‌انگاری زنان به دلیل عدم انتخاب حجاب شکلی افراطی از تبعیض جنسیتی و نوعی رفتار بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی است که عمیقا به کرامت انسانی زنان آسیب می‌رساند. مقامات ایرانی باید دست از آزار و تعقیب قضایی و حبس زنانی که که در مقابل این بی‌عدالتی ظالمانه می‌ایستند بردارند.

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین یاسمن آریانی، بازیگر و فعال مدنی، از سوی ماموران بازداشت شد و یک روز بعد، پنجشنبه ۲۲ فروردین، مادرش منیره عربشاهی نیز دستگیر و روانه زندان شد. گفته می‌شود دلیل بازداشت این دو، بزرگداشت روز جهانی زن با اهدای گل به زنان در متروی تهران بوده است.

اسفند ماه گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد. آقای پمپئو همچنین در بهمن ماه در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» با مسیح علینژاد دیدار کرد.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG