لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

حضور عکاسان زن در تمرین تیم ملی فوتبال ایران ممنوع شد


تصویری از پریسا پورطاهریان عکاس ورزشی که پیش از این یک بازی لیگ برتر فوتبال ایران را از روی پشت بام عکاسی کرده بود.
تصویری از پریسا پورطاهریان عکاس ورزشی که پیش از این یک بازی لیگ برتر فوتبال ایران را از روی پشت بام عکاسی کرده بود.

یک عکاس ورزشی زن ایرانی می گوید که حضور عکاسان زن در تمرین تیم ملی فوتبال مردان بار دیگر ممنوع اعلام شده است.

پرتو جغتایی، خبرنگار و عکاس ورزشی، با انتشار تصویری از اولین حضورش در تمرین تیم ملی فوتبال مردان در صفحه توئیتر خود گفته است که هنوز یکسال نشده باز «حضور عکاسان زن» در تمرین فوتبال مردان «ممنوع» شده است.

او در این توئیت و در توضیح عکس خود نوشته است که «اين اولين بارى بود كه اجازه داده بودن برم تمرين تيم ملى فوتبال عكاسى كنم؛ با تمام وجودم ذوق داشتم و فكر می كردم اتفاقاى خوبى در راهه و کم‌کم داره تموم میشه این ممنوعیت‌های احمقانه!»

همچنین عکاسان زن همچون خبرنگاران زن اجازه حضور در فوتبال مردان را ندارد. در مقابل نیز عکاسان مرد برای حضور در فوتبال زنان برای عکاسی با محدودیت روبرو هستند.

پیش از این نیز پریسا پورطاهریان یکی دیگر از عکاسان ورزشی ایران در پی ممنوعیت حضور زنان در مسابقات فوتبال مردان از روی پشت بام اقدام به عکاسی از بازی نساجی مازندران و ذوب آهن اصفهان کرده بود که این موضوع مورد توجه رسانه های بین المللی نیز قرار گرفته بود.

البته این محدودیت ها تنها منحصر به بانوانِ فعال در امور رسانه ای نیست و تبعیض علیه زنان در عرصه های گوناگون جامعه ایران، از جمله ورزش کشور، مشهود است. برای نمونه، جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها برای تماشای مسابقات فوتبال مردان را ممنوع کرده است.

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات ورزشی مردان، از جمله فوتبال، در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و واکنش‌های بین‌المللی بسیاری‌ را به همراه‌ داشته است.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر پیشتر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا تضمین کنند زنان و دختران می توانند تمام مسابقات ورزشی مردان در کشور را تماشا کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG