لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

گاردین: عکاس زن ایرانی به جای استادیوم، مسابقه فوتبال را از پشت بام عکاسی کرد


ممنوعیت حضور زنان در استادیوم در ایران اینبار از دریچه ای دیگر مورد توجه روزنامه بریتانیایی قرار گرفته است.

روزنامه گاردین چاپ لندن در گزارشی با عنوان «عکاس زن ایرانی از مسابقه ها دراستادیوم از روی پشت بام مجاور فیلمبرداری می کند» به این موضوع پرداخته است.

نویسنده نوشته است: آرزوی پریسا پورطاهریان، رسیدن روزی است که او بتواند در کنار عکاسان مرد، از صحنه بازی ها فیلمبرداری کند و عکس بگیرد.

در مقاله با اشاره به اشتیاق عکاسان به فیلمبرداری از صحنه های ورزشی و مسابقه های فوتبال در ایران می نویسد در این کشور زنان از حضور در استادیوم ها و تماشای مسابقه فوتبال محرومند. زنان فیلمبردار هم حق ورود به استادیوم ها هنگام بازیهای مردانه را ندارند اما پریسا راه دیگری برای فیلمبرداری از مسابقه ها در قائم شهر پیدا کرده است. او ابتدا در قائم شهر از روی پشت بام مجاور استادیوم «وطنی» از مسابقه فیلمبرداری کرد.

حضور او در بالای بام و فیلمبرداری از مسابقه، توجه فیلمبرداران مرد در استادیوم را به خود جلب کرد و ایسنا عکس پریسا در حال فیلمبرداری را منتشر کرد. عکس با استقبال فراوان زنان ایران رو به رو شد.

پریسا در دانشگاه تهران در طراحی صنعتی تحصیل می کند اما علاقه اصلی او فیلمبرداری از مسابقه های ورزشی و به طور خاص فوتبال است. آرزوی او فیلمبرداری از مسابقه فوتبال تیم منچستر یونایتد است.

نویسنده مقاله با اشاره به فشار بر زنان ایران و ممنوع کردن حضور آنان در ورزشگاهها، به محکومیت جعفر پناهی فیلمبردار و کارگردان نامی ایران پرداخته است که به خاطر فعالیت های هنری به شش سال زندان و محرومیت از فیلمبرداری و خروج از کشور محکوم شده است.

آقای پناهی سازنده فیلم «آفساید» است که موضوع فیلم، سرگذشت زنان و دخترانی است که تلاش می کنند برای تماشای مسابقه جام جهانی فوتبال به استادیوم بروند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG