لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

توضیح کمیته بین‌المللی المپیک درباره جنجال بر سر گوشی‌های سامسونگ: سوء تفاهم بود


کميتۀ بين‌المللی المپيک اعلام کرد مسئله مربوط به ورزشکاران ايرانی و گوشی‌های اهدايی شرکت سامسونگ در المپيک زمستانی کره جنوبی يک سوء تفاهم بيشتر نبوده و رفع شده است.

به نظر می‌رسد عذرخواهی روز پنجشنبه ۱۹ بهمن مسئولان برگزاری المپيک زمستانی کره جنوبی از ورزشکاران ايرانی، به خاطر تعلق نگرفتن گوشی‌های اهدايی سامسونگ به آنها، تا حد زيادی به رفع تنش موجود کمک کرده باشد.

اين مسئله به اندازه‌ای بالا گرفته بود که پنجشنبۀ گذشته، يک روز قبل از مراسم افتتاحيه المپيک وزارت امور خارجۀ ايران سفير کره جنوبی را برای توضيح فراخوانده بود.

اما کمیته بين‌المللی المپيک روز شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد، اين مسئله فقط سوء تفاهم بوده و قضيه حل شده است. مارک آدامز، سخنگوی کميته در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد اينکه گوشی ها چه موقع به ورزشکاران ايرانی و کره شمالی اهدا می‌شود و تصميم گيرنده چه کسی بوده گفت: «راستش جواب اين پرسش را نمی‌توانم به شما بگويم، اما تا آنجا که من اطلاع دارم و آنچه ما برايمان مهم است اين است که ورزشکاران ايرانی هم حق دارند از اين گوشی‌ها دريافت کنند و متعلق به آنها خواهد بود، مسائل ديگر مهم نيست.»

در آغاز گفته شده بود که ورزشکاران ایران و کره شمالی حاضر در المپیک، گوشی های اهدایی سامسونگ را دریافت نخواهند کرد.
در آغاز گفته شده بود که ورزشکاران ایران و کره شمالی حاضر در المپیک، گوشی های اهدایی سامسونگ را دریافت نخواهند کرد.

وزارت امور خارجه ايران پيشتر اعلام کرد اين مسئله ممکن است تأثير به سزايی بر روابط تجاری ايران و شرکت سامسونگ بگذارد، چون سامسونگ يکی از بازيگران عمده در بازار الکترونيک ايران است.

اين تنش از زمانی آغاز شد که خبرگزاری‌ها از اهدای ۴ هزار گوشی موبايل سامسونگ به ورزشکاران شرکت کننده در المپيک امسال خبر دادند، اما بعد اعلام شد ورزشکاران ايران کره شمالی به خاطر تحريم‌های سازمان ملل متحد ممکن است از اين امتياز مستثنی شوند.

کميتۀ بين‌المللی المپيک نيز اواخر وقت روز پنجشنبه اعلام کرد ورزشکاران هر دو کشور گوشی‌های سامسونگ را دريافت خواهند کرد، اما ممکن است از تيم کره شمالی درخواست شود گوشی ها را با خود به کشورشان نبرند.

در پی عذرخواهی کميته برگزاری المپيک کره جنوبی، مسعود سلطانی فر، وزير ورزش و جوانان ايران نيز روز جمعه اعلام کرد، دولت ايران اين عذرخواهی را می‌پذيرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG