لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

مشاور رئیس مجلس ایران: فعالیت هایی « مطابق قوانین» در کرانه باختری خواهیم داشت


حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین الملل رئیس مجلس شورای اسلام

حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اظهارات آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی که خواستار مسلح شدن منطقه «کرانه باختری» شده، گفت ایران «با توجه به همین مسئله» در کرانه باختری «فعالیت‌هایی» خواهد داشت.

آقای شیخ الاسلام روز دوشنبه به خبرگزاری مهر گفت این فعالیت ها، که او به جزئیات آن اشاره ای نکرد، «مطابق قوانین بین الملل است.» به گفته او، «در پروتکل‌های بین‌المللی، کمک به نهضت‌های آزادیبخش پیش بینی شده است.»

کرانه باختری، به رهبری محمود عباس، تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطینی اداره می شود که از حمایت کشورهای غربی برخوردار است و با اسرائیل نیز بارها در مذاکرات صلح شرکت کرده است. آقای شیخ الاسلام در گفتگوی روز دوشنبه خود با خبرگزاری مهر از این تشکیلات نامی نبرده است.

ایران گروه هایی نظیر حماس، حزب الله لبنان، و جهاد اسلامی را «نهضت های آزادبیخش» می خواند، اما اسرائیل آنها را سازمان هایی تروریستی می خواند. ایران تاکنون در مورد تشکیلات خودگردان فلسطینی از عنوان «نهضت های آزادبیخش» استفاده نکرده است.

​آیت الله خامنه ای، تابستان امسال و در جریان جنگ اسرائیل با حماس در نوار غزه، «مقاومت مسلحانه» را چاره کار فلسطینیان دانست و خواستار آن شد تا کرانه باختری رود اردن نیز مانند غزه مسلح شود.

XS
SM
MD
LG