لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

ایران: برنامه موشکهای دوربُرد قابل مذاکره نیست


روزنامه واشنگتن تایمز به گزارشی از خبرگزاری آسوشیتدپرس اشاره می کند که در آن یک مقام ایرانی به سخنان وندی شرمن، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا و سرپرست هیئت آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران که گفته بود مذاکرات باید برنامه موشک های دوربُرد (بالستیک) ایران را هم در بر گیرد، واکنش نشان داده است.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، روز چهارشنبه گفت که ایران در مذاکرات هسته ای خود با گروه ۵+۱ درباره برنامه موشک های دور برد خود گفتگویی نخواهد کرد.

برنامه موشک های دوربرد ایران یکی از نگرانی های غرب است، چرا که این موشک ها می توانند برای حمل کلاهک هسته ای مورد استفاده قرار گیرد. ایران ادعا می کند این موشک هایش کاربرد هسته ای ندارند اما در عین حال می گوید صنایع نظامی اش خط قرمز مذاکرات هسته ای است.

آمریکا می گوید بر اساس قطعنامه شورای امنیت، ایران از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های دوربرد که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند منع شده است.

آقای دهقان به خبرگزاری فارس گفته است «موشک های ایران قابل بحث تحت هیچ شرایطی نیست. این فقط به خود ما مربوط است. ما هیچ دخالتی را از سوی هیچ کسی در این باره نمی پذیریم.»

ایران یک سری موشک تولید کرده که برخی از آنها دارای برد ۱۲۵۰ مایلی هستند که اکثر نقاط خاورمیانه در تیررس آنها قرار می گیرند. فرماندهان نظامی آنها را یک سرمایه استراتژیک و یک عامل بازدارنده می دانند که توانایی هدف قرار دادن پایگاه های آمریکا یا اسرائیل را دارند، اگر که ایران مورد حمله قرار بگیرد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در سال ۲۰۱۲ در یک گزارش نادر به پیشرفت های مهم ایران در فن آوری موشکی پرداخت و اعتراف کرد که تهران توانایی هایش را بالا بردن دقت این موشک ها تقویت کرده است.

بخش دیگر مقاله به توافق موقت آذر ماه گذشته بر سر برنامه هسته ای ایران و گفتگوهای جاری هسته ای می پردازد.

دور بعدی گفتگوها قرار است ۱۳ ماه مه (۲۳ اردیبهشت) برگزار شود و کماکان میزان و وسعت برنامه غنی سازی اورانیوم به عنوان سخت ترین بخش مذاکرات باقی است.
XS
SM
MD
LG