لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید فریدون و هاشمی از مرخصی برگشته‌اند، بقایی و مشایی در مرخصی هستند


ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران - آرشیو
ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران - آرشیو

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران، در واکنش به خبرهایی پیرامون اعطای مرخصی های طولانی مدت به زندانیان بانفوذ گفت آنها از مرخصی بازگشته اند «و در زندان هستند.»

خداییان روز چهارشنبه ۳۱ شهریور با نام بردن از چند زندانی که نسبت های خانوادگی با مقامات سیاسی جمهوری اسلامی دارند گفت: افرادی «مانند حسین فریدون و خانم شبنم نعمت‌زاده و هادی رضوی و مهدی هاشمی و دیگران الان در زندان هستند. البته به مرخصی رفته بودند، برگشتند و در زندان هستند.»

حسین فریدون برادر حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایران، است. گروه هکرهای «عدالت علی» که به تازگی با هک کردن دوربین های امنیتی زندان اوین تصاویر و ویدیوهایی از این زندان منتشر کرد، تصاویر منتسب به اتاق اختصاصی آقای فریدون در اوین را هم پخش کرد.

شبنم نعمت زاده، دختر محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت، و هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری وزیر سابق کار ایران، است. مهدی هاشمی نیز فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از پایه گذاران جمهوری اسلامی است که سال‌ها پیش درگذشت.

حدود دو هفته پیش، علی خضریان، نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون اصل نود، در توییتر نوشت: «پس از اعلام مرخصی چند ماهه جناب مهدی هاشمی از زندان اوین، انتظار بود تا دستگاه قضایی در کنار اقدام قابل تحسین بازگرداندن وی، امثال آقایان حسین فریدون و هادی رضوی که طبق اظهارات مسئولان زندان ماه‌هاست برخلاف قانون در مرخصی هستند نیز اقدام کند. اما متاسفانه تاکنون چنین نشده است.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران از دو زندانی نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور اسبق ایران، هم نام برد و گفت حمید بقایی «در مرخصی استعلاجی است» و اسفندیار رحیم مشایی «در مرخصی بود کهمرخصی غیبت کرده است.» خداییان افزود چنان چه کفیل مشایی وی را به زندان معرفی نکند «وثیقه بالایی که دارد ضبط و سپس از طریق ضابطین نسبت به جلب فرد اقدام می شود.»

سخنگوی قوه قضائیه همچنین مدعی شد «مرخصی زندانیان اختصاص به یک فرد خاص ندارد» و دستگاه قضایی «بدون تبعیض نسبت به اعطای مرخصی به همه زندانیان اقدام» می کند.

همزمان، علی اصغر حسینی، وکیل اسفندیار رحیم مشایی، با ارسال ایمیل اختصاصی به صدای آمریکا به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه واکنش نشان داده و نوشته است، دوران محکومیت موکل او «با توجه به قوانین و آیین‌نامه‌های اخیرالتصویب و بخشنامه‌های لازم‌الاجرای» رئیس قوه قضائیه به پایان رسیده است. به گفته آقای حسینی، درخواست قوه قضائیه برای بازگشت رحیم مشایی به زندان «بلاوجه» است.

این در شرایطی است که بنابر گزارش ها، دستگاه قضائی ایران به برخی از زندانیان و از جمله زندانیان سیاسی سال ها اجازه استفاده از مرخصی نداده است.

برخی از زندانیان سیاسی حتی در اعتراض به عدم موافقت دستگاه قضائی ایران با درخواست استفاده از مرخصی دست به اعتصاب غذا زده اند.

XS
SM
MD
LG