لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

مناطقی از مازندران، با «تنش آبی» روبرو شده است


برخی از مناطق روستایی در مازندران با قطع شدن مداوم آب روبرو هستند
برخی از مناطق روستایی در مازندران با قطع شدن مداوم آب روبرو هستند

در حالیکه بسیاری از شهروندان شهرهای تهران، اصفهان و کرمان نگران جیره‌بندی و قطع آب آشامیدنی به دلیل خشکسالی شدید در ایران هستند، گزارش‌ها از ایران حاکی از کمبود شدید آب در مناطق پرباران حاشیه دریای خزر است.

اخبار محلی از بخش‌هایی از استان مازندران حکایت از قطعی مداوم و جیره‌بندی اعلام نشده آب دارد. وبسایت خبری غیررسمی اقتصاد‌آنلاین نیز با انتشار تصاویری از روستائیان مازندرانی که مشغول ذخیره آب هستند، به نقل از ساکنان مناطقی در چمستان، جوربند، سعادت آباد و لاویج در استان مازندران که در ۱۵ کیلومتری ساحل دریای خزر در استان مازندران قرار دارند، اعلام کرد که این مناطق تنها چند ساعت در روز آب آشامیدنی دارند.

این اخبار در حالی منتشر شده است که پیش از این، استانهای کم بارشی مانند کرمان، اصفهان، یزد و شهرهای پرجمعیتی مانند تهران و مشهد، در آستانه بحران آب قرار داشتند.

استان مازندران، جزو استان‌های پرباران ایران محسوب می‌شود و بروز کم‌آبی شدید و جیره‌بندی در آن، بی‌سابقه است. با این وجود، ذبیح الله ذاکری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان مازندران در این باره گفته که آب در استان مازندران، جیره‌بندی نشده نیست. به گفته او آنچه اتفاق افتاده، «تنش آبی» است که در حقیقت به خاطر کاهش ارتفاع و افت فشار آب بوجود آمده است.

کاهش بارندگی طی چند سال گذشته موجب افت سطح ذخایر آب ایران شده و بسیار از شهرها را در آستانه بی‌آبی قرار داده است. ایران درحالی با یک بحرانی کم آبی روبرو شده است که مصرف سرانه آب آن از متوسط جهانی بیشتر است. بیشتر منابع آبی ایران صرف کشاورزی می‌شود و کارشناسان معتقدند که سیستم سنتی آبیاری در کشاورزی ایران، منابع آب را هدر می‌دهد.

در عین حال، طی سالهای اخیر، افزایش ویلاسازی و تمرکز جمعیت در استانهای حاشیه دریای خزر، همزمان با کاهش بارندگی، مصرف آب را در این مناطق افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG