لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۹

ایران در مورد امکان وقفه در مذاکرات مسکو هشدار داد


ایران روز یکشنبه هشدار داد که «عدم آمادگی» طرف مقابل، می تواند در برگزاری نشست مسکو وقفه ایجاد کند.


علی باقری، معاون سیاست خارجی و بین الملل دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران «عدم آمادگی طرف مقابل برای عمل به توافقات انجام شده در مذاكرات بغداد را موجب كند شدن روند و وقفه در مسیر پیشرفت گفت‌وگوها» دانست.


به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای باقری این سخنان را روز یکشنبه در پاسخ به نامه هلگا شمید، از مدیران ارشد اتحادیه اروپا ابراز کرده است.


غرب که نگران اهداف برنامه هسته‌ای ایران است می گوید امکان دارد این برنامه ماهیت تسلیحاتی داشته باشد. کشورهای قدرتمند جهان خواستار توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران هستند. کارشناسان غربی می گویند تبدیل اورانیوم ۲۰ درصدی به سطح لازم برای تولید سلاح کار سختی نیست. ایران می گوید برنامه اتمی‌اش اهداف صلح آمیز دارد.


ایران در ازای درخواست غرب در توقف غنی سازی، خواستار سبک شدن تحریم‌ها است.

هلگا شمید گفته است که نیازی به مذاکرات اولیه نیست. مقامات اتحادیه اروپا می گویند پیشنهاد گروه ۱+۵ در بغداد «نگرانی‌های عمده اروپا درباره غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم» را در بر می گیرد.


علی باقری در نامه خود همچنین نوشت: «در جلسه نهایی گفت ‌و گوهای بغداد تأكید شد دور آتی گفت‌وگوها در مسكو در صورتی موفق خواهد بود كه معاونان و كارشناسان بتوانند برای محورهای پیشنهادی ایران و نیز پیشنهاد ۱+۵ دستور كار مشخصی را آماده كنند.» گروه موسوم به ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت: آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه، به علاوه آلمان است.


به نوشته ایرنا، آقای باقری این پرسش را طرح می کند که «اگر توافق‌های هر دور گفت‌وگو، نتواند به‌ طور شایسته در سطح معاونان و كارشناسان پیگیری شود، چه تضمینی برای موفقیت گفت‌وگوهای آتی خواهد بود؟»

XS
SM
MD
LG