لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

تهران خواستار تدارکات پیش از مذاکرات مسکو است


Iranian nuclear negotiator Saeed Jalili
Iranian nuclear negotiator Saeed Jalili
به موجب گزارشی که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شد، تاخیر قدرت های خارجی در مورد آماده سازی های لازم برای دور بعدی مذاکرات اتمی، موفقیت این مذاکرات را با شک وتردید مواجه ساخته است.

خبرگزاری ایسنا نیز چهارشنبه گزارش داده بود که تهران دو بار با ارسال نامه هائی از گروه موسوم به «پنج بعلاوه یک» شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان خواستار برگزاری جلساتی تدارکاتی برای مذاکرات مسکو شده است اما تاکنون جوابی دریافت نکرده است.

به گزارش ایرنا، سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران در نامه ای خطاب به کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته است «تعلل طرف مقابل در برگزاری جلسه معاونان و کارشناسان، اراده آنان را برای گفت و گوهای موفق در مسکو، در ابهام و تردید قرار داده است».

یک سخنگوی خانم اشتون گفت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از مذاکرات برنامه ریزی شده مسکو با آقای جلیلی تماس خواهد گرفت اما برای مذاکرات بیشتر تدارکاتی دلیلی نمی بیند.

مایا کوجی جانجیک گفت «ماکاملا روشن ساخته ایم که کارهای مقدماتی در جریان است و موضوع های سیاسی باید در سطحی سیاسی مطرح شودو بهمین جهت است که نماینده ارشد (قدرت ها) با جلیلی تماس خواهد گرفت و این کاری است که قبل از دور بعدی مذاکرات در مسکو به انجام می رسد». وی افزود «مابطور کلی مخالف برگزاری جلسات فنی و کارشناسی نیستیم اما فعلا زمان برای چنین جلساتی واقعا مناسب نیست».

هنوز معلوم نیست هدف ایران از پیشنهاد برگزاری جلسات تدارکاتی برای مذاکرات چیست. دیپلمات های غربی پیشتر بارها تهران را به وقت کشی برای پیشبرد فعالیت های اتمی خود متهم کرده اند و گفته اند تهران بی آنکه واقعا قصد مصالحه ای سازنده داشته باشد، سعی می کند مذاکرات را به بحث های حاشیه ای بکشاند.

ظن کشورهای های غربی بر این است که غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی ایران بخشی از یک برنامه پنهانی تهران برای تولید بمب اتمی است. تهران چنین اتهامی را رد می کند.

دور بعدی مذاکرات اتمی قدرت ها و ایران قرار است روز ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد)، به فاصله تقریبا یک ماه پس از مذاکراتی که در بغداد اجام گرفت، دنبال شود.

یک مشاور رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه در ایران گفته بود مذاکرات می تواند به نتایجی مثبت منجر شود اگر قدرت ها حقوق اتمی ایران را به رسمیت بشناسند.
XS
SM
MD
LG