لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

پلیس اماکن ایران بازهم فروش هدایای روز ولنتاین را ممنوع کرد


این چندمین سال پیاپی است که پلیس انجام امور مربوط به ولنتاین را ممنوع می کند.
این چندمین سال پیاپی است که پلیس انجام امور مربوط به ولنتاین را ممنوع می کند.

پلیس ایران برای چندمین سال پیاپی به نهادهای نظارتی زیر نظر خود دستور داده که از انجام امور مراسم ولنتاین همچون فروش و اهدای گل و عروسک های قرمز در این روز که به روز عشاق معروف است، جلوگیری کند.

اداره اماکن نیروی انتظامی در بخشنامه ای به فروشگاه‌‌ها هشدار داد که تجمع دختران و پسران، اهدای گل و عروسک به یکدیگر ممنوع است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک مقام پلیس اماکن تهران خبر از این دستور داده است. مقام های پلیس ایران گفته اند هدف آنها مقابله با آنچه ترویج فرهنگ غرب نامیده اند، است.

در یک گزارش دیگر، سایت جمعی از فعالان مدافع حقوق بشر به نام هرانا نوشته،‌ پلیس به فروشگاه‌ها هشدار داد که حق تبلیغ و عرضه اجناس با نام و علائم ولنتاین را ندارند.

روز ولنتاین یا عشاق در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه رایج شد و اکنون در اروپا و آمریکا رایج است. در این روز که ۱۴ فوریه مصادف با ۲۵ بهمن است، معمولا جوانها به عشق شان گل، شکلات یا هدایایی به شکل قلب اهدا می کنند.

این چندمین سال است که پلیس ایران و سایر دستگاههای نظارتی در ایران از مخالفت با این جشن می گویند.

این یکی از بخشنامه های ممنوعیت در یکی از شهرهای ایران است. صدای آمریکا نمی تواند صحت آن را تایید کند
این یکی از بخشنامه های ممنوعیت در یکی از شهرهای ایران است. صدای آمریکا نمی تواند صحت آن را تایید کند

چهار سال پیش، گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای ورود کالاهای مرتبط به ولنتاین را ممنوع اعلام کرد.

با اینکه مقام های ایران این روز را نماد غربی می دانند اما روز ولنتاین در بین جوانان ایرانی بخصوص در شهرهای بزرگ رایج است.

از سوی دیگر، در سالهای اخیر همزمان جنبشی آغاز شده که خواستار توجه ایرانیان به "جشن سپندارمذگان" شده اند. آنها می گویند سپندارمذگان یک جشن ایرانی باستان است که هم قدیمی تر از ولنتاین است و هم ریشه در فرهنگ ایرانی دارد.

دکتر جلال الدین کزازی از اساتید تاریخ و ادبیات ایران چند سال پیش در این باره گفته بود پادشاهان ایرانی در این تاریخ به بهانه جشن مهر و محبت به همسران خود هدیه می‌دادند و زنان نیز با دادن هدایایی علاقه خود را به مردانشان نشان می‌دادند.

وی پیشنهاد داده بود:‌ چه خوب است فردا روز فرزندانمان که خواستند روز محبت را پاس بدارند و به عزیزانشان کادوهای قرمز تقدیم کنند، "سپندارمذگان" را به جای "ولنتاین" برگزینند.

XS
SM
MD
LG