لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

ایران می گوید در حال ساخت نمونه مشابه هواپیمای بدون سرنشین آمریکا است


ایران می گوید در حال ساخت نمونه مشابه هواپیمای بدون سرنشین آمریکا است
ایران می گوید در حال ساخت نمونه مشابه هواپیمای بدون سرنشین آمریکا است

یک فرمانده نظامی بلندپایه ایران ادعا کرده است تهران در حال نسخه برداری از مهندسی ساخت هواپیمای جاسوسی ایالات متحده و تولید نوع مشابه آن است. نیروهای مسلح ایران سال گذشته این هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را بر زمین نشاندند.

خبرگزاری های ایران روز یکشنبه ۳ اردیبهشت از ارتشبد امیر حاجی زاده، رئیس واحد هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نقل کردند که کارشناسان همچنین در حال استخراج داده های هواپیمای بدون سرنشین «RQ-170 Sentinel» هستند که در ماه دسامبر در شرق ایران توقیف شد.

مقامات ایالات متحده گفته اند ایران برای استخراج داده ها و نسخه برداری و یا تغییر فن آوری این هواپیما با چالش های جدی روبرو خواهد شد، زیرا برای محدود کردن ارزش اطلاعات هواپیماهای بدون سرنشینی که در قلمروهای دشمن اقداماتی اتخاذ شده اند.

حاجی زاده گفت این هواپیمای بدون سرنشین حاوی «کدهای سری» است. او به طور ضمنی گفت که (ایران) به رمز این کدها دست پیدا کرده است و این هواپیمای جاسوسی هم اکنون «هیچ چیز سری و مخفیانه ای ندارد».

او گفت اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه این هواپیمای بدون سرنشین به دست آمده است که دو هفته پیش از ترور (اسامه) بن لادن، (رهبر القاعده) بر فراز مخفیگاه او در پاکستان به پرواز درآمده بود».

واشنگتن پست دو هفته پیش گزارش داد که یک هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی سیا بیش از سه سال پیش در قلب خاک ایران به پرواز درآمده بوده است. بنا به گزارش این روزنامه، این هواپیمای جاسوسی پیش از بازگشت به آمریکا، تصاویری از تاسیسات غنی سازی اورانیوم قم به دست آورده بود.

این روزنامه از یک مقام اطلاعاتی امنیتی پیشین ایالات متحده نقل کرده است که شواهدی مبنی بر این که (ایران) حضور این هواپیمای سرنشین را ردیابی کرده است، وجود نداشت. وی گفته است پیش از سقوط هواپیمای «RQ-170» در ماه دسامبر نیز چنین هواپیماهای جاسوسی سازمان سیا در مورد ده ها منطقه مشکوک برنامه اتمی ایران اطلاعات گردآوری کرده بودند.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که گردآوری اطلاعات وسیع در مورد فعالیت های اتمی ایران نظر کاخ سفید را تایید و تقویت می کند که پیشاپیش در مورد تصمیم ایران برای ساخت بمب اتمی هشدار داده بود.

کشورهای غربی می گویند برنامه اتمی ایران به هدف ساخت تولید سلاح های اتمی است اما ایران ادعا می کند که فعالیت های این کشور اهداف صلح آمیز دارند.

XS
SM
MD
LG