لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

معاون وزیر خارجه ایران، گشایش دفتر جدید حفاظت منافع در آمریکا را تایید کرد


در پی انتشار گزارشی مبنی بر گشایش دفتر جدید حفاظت منافع ایران در آمریکا، معاون وزیر خارجه ایران، گشایش محل جدیدی به این منظور را تایید کرد.

به گزارش ایسنا، حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ایران، روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت که ساختمان قبلی محل دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن دی سی که امور کنسولی ایرانیان مقیم آمریکا را انجام می‌داد، «به دلیل اقبال فراوان هموطنان برای دریافت خدمات و تسهیلات کنسولی جهت سفر به کشورمان و نیز کوچکی مکان، متناسب با حجم مراجعین و پرونده‌های جدید کنسولی نبود.»

به گفته آقای قشقاوی وزارت امور خارجه ایران از مدتها پیش در پی یافتن مکان مناسب و وسیعی بود. او گفت: «خوشبختانه مکان جدیدی در این خصوص اجاره شده و به زودی فعالیت دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران به این محل انتقال می‌یابد.»

به گزارش ایسنا، معاون وزیر امور خارجه این توضیحات را در پاسخ به تذکر مطرح شده از سوی نمایندگان درباره اخبار مربوط به تغییر محل دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن ارائه داد.

پیشتر، صدای آمریکا به نقل از واشنگتن پست گزارش داده بود که گفت و گوهایی در جریان است تا دفاتر جدید حفاظت از منافع ایران و آمریکا در واشنگتن و تهران گشایش یابد. بر اساس این گزارش، مقام‌های سوئیسی از ایران خواسته بودند تا به دلیل «فرسودگی و نامناسب بودن ساختمان کنونی»، امکان انتقال دفتر حفاظت از منافع آمریکا به نقطه دیگری را فراهم کنند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با واشنگتن پست این تصمیم را «توافق پایاپای دیپلماتیک» توصیف کرده است.

در حال حاضر بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک، دفتر حفظ منافع ایران تحت نظارت پاکستان است و وظیفه صدور ویزا برای شهروندان آمریکا و همچنین صدور و یا تمدید گذرنامه و برخی مسایل دیگر نزدیک به چند صد هزار ایرانی مقیم آمریکا و کانادا را برعهده دارد. محل این دفتر در حال حاضر در خیابان ویسکانسین شهر واشنگتن است.

XS
SM
MD
LG