لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

مری هارف: ایران به تعهدات خود عمل کند، آمریکا هم تحریم ها را لغو خواهد کرد


گفتگوی صدای آمریکا با مری هارف درباره سخنرانی اوباما و روحانی در سازمان ملل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:16:23 0:00

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با اشاره به سخنان رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل که خواستار عمل قدرت‌های جهانی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای شد، اعلام کرد که در صورت اجرای تعهدات ایران، آمریکا تحریم‌های هسته‌ای را لغو خواهد کرد.

مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در امور ارتباطات راهبردی، روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در نیویورک با اشاره به بخشی از سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به توافق هسته‌ای اختصاص داشت، گفت که روند اجرای توافق هسته ای باید طبق برنامه پیش برود و اگر ایران به تعهدات خود در این توافق عمل کند، آمریکا نیز تحریم‌هایی که به برنامه هسته ای مربوط بوده را لغو خواهد کرد.

حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل از قدرت‌های جهانی خواسته بود که همان طور که برای دستیابی به توافق جدی بودند در اجرای بخش‌های مختلف آن نیز پیگیر و متعهد باشند.

مشاور وزیر خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به انتقاد رئیس جمهوری ایران از سیاست‌های آمریکا در منطقه، گفت که آمریکا نیز ایران را حامی تروریسم و عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌داند اما نکته مهم در حال حاضر، پیام رئیس جمهوری آمریکا برای آمادگی مذاکره با ایران در باره سوریه است.

مری هارف، درباره سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل و انتقادات او به سیاست‌های آمریکا در منطقه گفت: "البته ما هم به سیاست‌های ایران در منطقه انتقاد داریم. ما ایران را حامی تروریسم، پشتیبان حزب الله و حماس و بی‌ثبات کننده منطقه می‌دانیم، اینها مسائلی است که در سازمان ملل هم مطرح شده است."

با وجود این، خانم هارف توضیح داد که موضوع مهم در اینجا این است که با وجود اختلاف‌ها، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که حاضر است با ایران درباره موضوع سوریه گفت و گو کند، حال باید دید ایران از این فرصت بوجود آمده چگونه استفاده خواهد کرد.

اعلام آمادگی اوباما برای گفت و گو با ایران درباره سوریه

مشاور عالی وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه خود با بخش فارسی صدا آمریکا، اعلام آمادگی آمریکا برای گفت و گو با ایران بر سر مساله سوریه را یکی از مهمترین پیام‌های باراک اوباما در سخنرانی او در سازمان ملل را دانست

او گفت که اگر چه ایالات متحده اختلافات بسیاری با جمهوری اسلامی ایران دارد، اما رئیس جمهوری آمریکا به روشنی در سخنرانی خود در سازمان ملل اعلام کرد که آمریکا برای حل بحران سوریه حاضر است با هر کشوری، از جمله ایران و سوریه گفت و گو کند.

به نکته مهم رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی او اشاره کرد که دیپلماسی و گفت و گو را حتی اگر سخت باشد، بهترین راه برای حل مسائل بغرنج دنیای امروز دانست.

این مقام وزارت خارجه آمریکا به مثال آقای اوباما در این باره اشاره کرد و گفت: "آقای اوباما به توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک نمونه از اقدامات دیپلماتیک اشاره کرد که جهان توانست به طور یکپارچه برای حل مسائل از راه مذاکره وارد شود."

مری هارف به نشست روز یکشنبه جان کری و محمد جواد ظریف نیز اشاره کرد. او در واکنش به این موضوع که آقای ظریف، گفت و گوها با وزیر خارجه آمریکا را تنها درباره موضوع هسته ای دانست، گفت: "البته بین همکاری کردن و گفت و گو کردن تفاوت وجود دارد. آمریکا منافع خود در منطقه را مشخص کرده است و آقای اوباما نیز به روشنی اعلام کرده است که حاضر است با روسیه و ایران درباره آن گفت و گو کند. البته هنوز به آن مرحله نرسیده ایم."

او البته توضیح داد که همین حالا هم باب گفت و گویی با ایران باز شده است که دو، سه سال وجود نداشت.

خانم هارف البته توضیح داد که آمریکا در بخش های مختلف نظیر اقدامات بی ثبات کننده در منطقه و مسائل حقوق بشر، اختلافات عمیقی با حکومت ایران دارد اما اگر ایران مسیری متفاوت از حال را در پیش بگیرد، دو کشور می توانند راجع به ماهیت رابطه ای که در آینده خواهند داشت گفت و گو کنند.

مشاور عالی وزیر خارجه آمریکا درباره گفت و گوی جان کری با وزیر خارجه روسیه هم گفت که موضوع اصلی در گفت و گو با روسیه همواره موضوع اوکراین است اما در کنار آن، موضوع سوریه هم معمولا مطرح می‌شود چرا که روسیه یکی از بازیگران مهم در این بحران است که با رژیم بشار اسد در ارتباط است و این قابلیت را دارد که به پیشبرد دیپلماسی و رسیدن به نتیجه مطلوب در سوریه کمک کند.

XS
SM
MD
LG