لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

اتاق بازرگانی ایران: برای تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا آماده‌ایم


برند آمریکایی HP در فروشگاهی در ایران
برند آمریکایی HP در فروشگاهی در ایران

رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که هرچند هنوز درخواست رسمی از سوی اتاق بازرگانی آمریکا دریافت نکرده اما جمهوری اسلامی در صورت درخواست رسمی آماده تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران وآمریکا است.

محسن جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران روز سه شنبه، ۱۳ مرداد در جمع خبرنگاران در تهران گفت: «طبق روال قانونی هر کشوری که اتاق مشترک با ایران را در کشورش تشکیل دهد، ایران موظف است به فاصله دو ماه، اتاق مشترک را در ایران تشکیل دهد.»

وی افزود: «آمریکایی‌ها اکنون اقدامات لازم را برای راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک آمریکا- ایران انجام داده‌اند.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران به جزییات اقدامات طرف آمریکایی اشاره‌ای نکرد. در همین حال، تلاش «صدای آمریکا» برای تایید فعالیت «اتاق بازرگانی آمریکا» در این زمینه، تا این لحظه به نتیجه‌ای نرسیده است.

همزمان، علیرضا ناطقی، رئیس «قرارگاه حماسه اقتصادی» گفت که «خانه تجارت ایران و آمریکا» برای جذب سرمایه‌های ایرانیان در این کشور و سرمایه گذاری‌های مشترک در امارات متحده عربی تشکیل شده است.

«قرارگاه حماسه اقتصادی» یک مجموعه اقتصادی است که می‌گوید به خاطر تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر «حماسه اقتصادی» تشکیل شده تا از اقتصاد صیانت و با مخاطرات اقتصادی مقابله کند.

در حالی به نوشته خبرگزاری مهر «زمزمه‌ تشکیل اتاق ایران و آمریکا» شنیده می‌شود، اما به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، چون هنوز از سوی اتاق بازرگانی آمریکا اقدامی صورت نگرفته، ایران هم هنوز اقدامی انجام نداده است.

با اینحال، آقای جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره «پذیرش رسمی هیئت اقتصادی از آمریکا در اتاق بازرگانی ایران»، گفت: «هنوز درخواست رسمی از سوی آمریکا برای اعزام هیات تجاری به ایران داده نشده است، اما تصور ما بر این است که در سفر رئیس جمهور که مهرماه برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک انجام می‌شود، مذاکراتی بین مقامات اقتصادی ایران و امریکا صورت خواهد گرفت.»

XS
SM
MD
LG