لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

معاون وزیر خارجه آمریکا: گروه نیابتی ایران به دنبال راه‌های جدید برای آغاز حملات تروریستی به اسرائیل است


خانم تامسون در کنار مقام اسرائیلی
خانم تامسون در کنار مقام اسرائیلی

«آندریا تامسون» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل، از بخشی از اقدامات امنیتی اسرائیل برای مقابله با گروه حزب الله لبنان بازدید کرد.

خانم تامسون در سفر به اسرائیل در جریان عملیات ارتش این کشور برای شناسایی و تخریب تونل های فرامرزی قرار گرفت.

وی در توئیتی که روز چهارشنبه ۱ اسفند منتشر کرد، حزب الله را یک گروه نیابتی ایران خواند که به دنبال «راه های جدید برای آغاز حملات تروریستی علیه اسرائیل» است.

آندریا تامسون در این سفر از داخل یکی از تونل های حزب الله بازدید کرد.

یک مقام اسرائیلی به او گفت که طول این تونل بیش از یک کیلومتر است و تخمین زده می شود که مدت ساخت آن ۱۲ سال طول کشیده است.

مقامات اسرائیلی می گویند حزب الله می خواسته است نیروهای خود را مخفیانه از طریق این تونل وارد خاک اسرائیل کند و حمله «غافلگیر کننده» انجام دهد.

اسرائیل آذر ماه امسال از کشف چند تونل بین مرزی حزب الله خبر داد که از داخل لبنان به داخل اسرائیل حفر شده است.

ایالات متحده حق اسرائیل برای دفاع از خود در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت می شناسد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با این استدلال که جمهوری اسلامی با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و رفتار بدخواهانه خود در منطقه روح توافق را نقض می‌کند، و اجرای برجام و منافع مالی ناشی از آن اینگونه فعالیت های جمهوری اسلامی را تقویت می کند اردیبهشت ماه گذشته از برجام خارج شد. بعد از خروج آمریکا، تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بازگردانده شد.

ایالات متحده می گوید برجام نتوانسته فعالیت های بی ثبات سازی ایران را متوقف کند و تهران با استفاده از امکانات مالی برجام، بر حمایت از تروریسم افزوده است.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق جدید با جمهوری اسلامی را برشمرد، که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه، نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG