لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

یک مقام آمریکایی: شاید واشنگتن به برخی کشورها برای خرید نفت از ایران اجازه دهد


با آماده شدن آمریکا برای بازگرداندن کامل تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر، یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده آماده است مورد به مورد با کشورها برای کاهش واردات نفت از ایران کار کند.

به گزارش رویترز، این مقام این مطلب را روز پنجشنبه اعلام کرد که نشانه این است دولت ترامپ ممکن است به برخی از کشورها معافیت از تحریم پیشنهاد دهد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا یک هفته قبل از این گفته بود که کشورها باید واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و استثناء قائل شدن از تحریم ها بعید است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته است تمرکز اصلی آمریکا همکاری با کشورهایی است که از ایران نفت خام وارد می کنند که بتوانند تا چهارم ماه نوامبر سال جاری واردات نفت خام از ایران را به صفر برسانند.

او گفت آمریکا آماده است با کشورهایی که واردات نفت خود را از ایران کاهش می دهند، به طور موردی کار کند.

در همین حال، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت اطمینان دارد عربستان و روسیه می توانند تولید نفت خود را به حدی برسانند که بازار نفت با ثبات شود و کسری عرضه ناشی از اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران جبران شود. قیمت نفت روز پنجشنبه به بالاترین سطح خود در سه سال و نیم اخیر رسید.

نگرانی در مورد تاثیر عمده تحریم ها بر صادرات نفت از ایران، قیمت هر بشکه نفت خام برنت را به ۷۷ دلار و ۸۵ سنت رساند.

به نوشته رویترز مقامات دولت ترامپ این هفته از کشورهای مختلف اروپایی دیدار کردند و سپس به خاورمیانه و آسیا می روند تا آنها را برای کاهش واردات نفت از ایران تحت فشار بگذارند. واشنگتن امیدوار است با این اقدامات تهران را به مذاکره بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG