لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۰

بعضی خریداران بزرگ در فکر انصراف از واردات نفت ایران هستند


آمریکا اعلام کرده از چهار ماه دیگر تحریم های هسته ای علیه خرید نفت جمهوری اسلامی را باز می گرداند.
آمریکا اعلام کرده از چهار ماه دیگر تحریم های هسته ای علیه خرید نفت جمهوری اسلامی را باز می گرداند.

دست کم بعضی از خریداران موافقت با درخواست پرزیدنت ترامپ در مورد توقف خرید نفت از ایران را مد نظر دارند.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: با افزایش فشار دولت آمریکا بر متحدان برای توقف کامل خرید نفت از ایران، «شرکت فوجی اویل» ژاپن و «شرکت فورموسا پتروشیمی» تایوان، در صدد پایان دادن به واردات نفت از ایران هستند ولی هنوز تصمیم نهایی شان را اعلام نکرده اند. کره جنوبی پیشاپیش بخشی از واردات خود را به تعلیق درآورده و «شرکت ملی نفت امارات» در پی جایگزین هایی برای نفتکش های جمهوری اسلامی است.

سخنگوی شرکت نفتی «فورموسا» می گوید: «ما برای سناریوهایی متفاوت آماده می شویم. واردات نفت خام از ایران بخش کوچکی از کل خرید ما است. هر گونه از دست دادن نفت ایران با محصولات دیگر صادرکنندگان در بازار قابل جایگزینی است.»

سخنگوی «فوجی اویل» گفت در مورد خرید نفت از ایران پس از مباحثاتی با دولت ژاپن و دیگر پالایش کنندگان تصمیم گیری خواهد کرد.

مذاکرات دولت ژاپن با مقامات آمریکا در جریان است.

پالایش کنندگان نفت در کره جنوبی که از خریداران عمده کندانسه از ایران برای صنایع پتروشیمی شان هستند تصمیم گرفته اند از این کار پرهیز کنند. سه شرکت بزرگ پتروشیمی کره جنوبی در تلاش برای یافتن جایگزین هستند.

وزارت تجارت، صنایع و انرژی کره جنوبی می گوید در حال مذاکره با دولت ترامپ است تا شاید بتواند با کسب معافیت هایی پیامدهای تعلیق خرید نفت از ایران را به حداقل برساند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG