لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

همزمان با تداوم سرکوب مخالفان در ونزوئلا، وزیر امور خارجه ایران با نیکلاس مادورو دیدار کرد


همزمان با تداوم سرکوب مخالفان در ونزوئلا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با نیکلاس مادورو، رئیس دولت آن کشور دیدار کرد.

دیدار محمد جواد ظریف بنا به گزارش خبرگزاری ایرنا بعد از ظهر شنبه ۲۹ تیر به وقت محلی در کاراکاس برگزار شد و دو طرف در مورد مسائل دو جانبه گفت و گو کردند.

ظریف که برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه عضو جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کرد، با معاون رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کرد.

سفر ظریف با واکنش وزیر خارجه آمریکا مواجه شد و روز جمعه مایک پمپئو در رابطه با دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر، به سفر وزیر خارجه ایران به ونزوئلا اشاره کرد و گفت که ونزوئلا نیز یک مثال دیگر از اقدامات خرابکارانه جمهوری اسلامی در دیگر کشورها است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز در واکنش به سفر ظریف آن را تلاش وزیر خارجه ایران برای تقویت دیکتاتور ونزوئلا دانست.

این دیدارهای وزیر خارجه ایران در حالی است که کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد دو هفته پیش در گزارشی دولت نیکلاس مادورو را متهم کرد که مخالفان خود را شکنجه کرده و به طور «مخفیانه» به قتل می‌رساند.

آمریکا و بیش از ۵۰ کشور جهان خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا و رئیس پارلمان این کشور را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخته اند. کشورهای کوبا، روسیه، چین و ایران از حامیان نیکلاس مادورو محسوب می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG