لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

توفان توییتری کاربران ایرانی برای مخالفت با آتش زدن پرچم آمریکا در ۲۲ بهمن


عکس برخورد دوستانه صادق گودرزی و جردن باروس، کشتی‌گیران ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۲ بسیار مورد توجه قرار گرفت
عکس برخورد دوستانه صادق گودرزی و جردن باروس، کشتی‌گیران ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۲ بسیار مورد توجه قرار گرفت

کاربران ایرانی توییتر در آستانه راهپیمایی حکومتی روز ۲۲ بهمن در ایران، در یک توفان توییتری با آتش زدن پرچم آمریکا مخالفت کردند. لگدمال کردن و آتش زدن پرچم آمریکا یکی از نمادهای راهپیمایی‌های حکومتی در ایران است که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی کمرنگ‌تر شده بود اما به نظر می‌رسد که با موضعگیری‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران، امسال دوباره در دستور کار تندروها قرار بگیرد.

هشتگLoveBeyondFlags# (دوستی فراتر از پرچم‌ها) چهارشنبه شب به وقت ایران یکی از پرکاربردترین‌ها بود و کاربران بسیاری با استفاده از این هشتگ، توهین و بی‌احترامی به پرچم کشورها را مورد انتقاد قرار دادند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران گزارش داده تعداد کاربرانی که روز ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ با هشتگ LoveBeyondFlags# توییت کردند، بیش از ۳۲ هزار نفر بودند که ۶۷ درصد آنها کاربران داخل ایران بودند.

یکی دیگر از هشتگ‌های محبوب #احترام_به_ملتها بود که از هفته گذشته با هدف تشکر از شهروندان آمریکایی مخالف محدودیت‌های ویزایی برای شهروندان ایرانی به راه افتاد.

مخالفت با آتش زدن پرچم آمریکا، پیش از راه اندازی این توفان توییتری هم در ایران مورد توجه قرار گرفته بود.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران یکی از چهره‌های شاخص این جریان است که در سخنرانی‌های متعدد این اقدام را زیر سوال برده است.

بالارفتن او از نرده برای جلوگیری از پاگذاشتن روی پرچم آمریکا نیز به یکی از ویدئوهای جنجالی و پربیننده شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده بود.

در مقابل این حرکت‌ها، متولیان مراسم حکومتی از جمله راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن همچنان اصرار به استفاده از نمادهای ضدآمریکایی دارند.

بسیاری از کاربران شرکت کننده در توفان توییتری با اشاره به این موضوع خواستار فاصله گذاری بین مردم ایران با حکومت ایران و طیف حامی حکومت و آیت‌الله خامنه‌ای بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG