لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

آیا دادگاه‌های آمریکا دوباره فرمان مهاجرتی در حال اجرای ترامپ را به چالش می‌کشند؟


خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید پیش بینی می شود که اجرای نسخه تعدیل شده فرمان منع مهاجرت دونالد ترامپ یک بار دیگر موجب دور جدیدی از مناقشات حقوقی در دادگاه شود.

قوانین جدید محصول ماه ها درگیری حقوقی میان دولت و دادگاه های فدرال است ولی به نوشته آسوشیتدپرس روند فعلی گرفتن ویزای آمریکا برای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان و همچنین پناهجویان کماکان دشوار است.

اجرای قانون جدید از ساعت هشت شب به وقت شرق آمریکا در روز پنجشنبه، آغاز شد. یک سخنگوی حفاظت مرزی و گمرکی آمریکا به آسوشیتدپرس گفته است که پیش بینی می کند کار در فرودگاه ها با تمامی افرادی که دارای ویزای معتبر آمریکا باشند، بدون مشکل ادامه خواهد یافت.

در عین حال وکلای مهاجرت و پناهندگی گفته اند که قوانین جدید را به چالش خواهند کشید و دولت آمریکا تلاش کرده تا توجیه کند قوانین جدید چگونه آمریکا را به مکانی امن تر تبدیل خواهد کرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی صدور قانون منع سفر به آمریکا از سوی دیوان عالی این کشور را محکوم کرد و آن را «نمایش حقیقتا شرم آور از خشونت کور علیه تمام ایرانیان» توصیف کرد و نوشت «این قانون مادربزرگ های ایرانی را از دیدن نوه هایشان در آمریکا محروم می کند.»

طبق قانون جدید شهروندان ایران، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی که ویزای آمریکا دارند اجازه سفر به این کشور را دارند اما آنانی قصد تقاضای ویزا دارند اکنون باید داشتن خویشاوند نزدیک در آمریکا یا رابطه کاری، تحصیلی یا سازمانی با نهادی در این کشور را ثابت کنند.

با آن که هنوز به طور کامل مشخص نیست که قوانین جدید چه تاثیری بر سفر شهروندان شش کشور فوق خواهند گذاشت، اما گروه های حقوق بشری خود را آماده نبرد حقوقی کرده اند. اتحادیه آزادی های مدنی این قانون را «بسیار محدودکننده و خودسرانه» توصیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG