لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

وزارت خارجه آمریکا اتهام ایران مبنی بر دخالت در ترور مسعود علی محمدی را تکذیب کرد


ایالات متحده آمریکا اتهام جمهوری اسلامی مبنی بر دخالت در ترور مسعود علی محمدی، دانشمند و استاد فیزیک در دانشگاه تهران را رد کرد.

مارک تونر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه، ساعاتی پس از ترور آقای علی محمدی در تهران، اتهامات وارده از سوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی را «بی معنی» خواند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ترور مسعود علی محمدی، استاد فيزيک دانشگاه را محكوم کرد و گفت این ترور توسط «عوامل صهیونیستی و مزدوران آمریکا» صورت گرفته است.

او گفت در تحقیقات اولیه علائمی از «خباثت های مثلث رژیم صهیونیستی، آمریکا و عوامل اجیر شده آن در ایران قابل رؤیت است». آقای مهمانپرست اشاره نکرد که کدام نهاد یا سازمان مسئول انجام تحقیقات اولیه در این زمینه بوده است.

این در حالی است که خبرگزاری فارس در خبری دیگر اعلام کرد انجمن پادشاهی ایران با انتشار اطلاعیه‌ ای مسئولیت «ترور» آقای علی ‌محمدی را بر عهده گرفته است.

انجمن پادشاهی ایران در واکنش به این خبر در اطلاعیه‌ای این گزارش را تکذیب کرد و در مقابل «سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی» را مسئول «توطئه شبیه ‌سازی» وب‌ سایت خود و صدور اطلاعیه به نام این انجمن معرفی کرد.

مسعود علی محمدی فارغ التحصیل دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی در دانشگاه صنعتی شریف بود و از سال ۱۳۷۴ در گروه فيزيک دانشگاه تهران، کوآنتوم مکانيک و الکترومغناطيس تدریس می‌کرد. وی همچنین عضو وابسته پژوهشکده دانش‌های بنیادی ایران بود.

او از جمله اساتید دانشگاهی بود که نامش در «پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهیان حامی میرحسین موسوی» در فهرستی نام استادانی آمده بود که پیش از انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی میرحسین موسوی برای مقام ریاست جمهوری ایران حمایت کردند.

همزمان خبرگزاری ایرنا به نقل روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین در بخشی از اطلاعیه ای که به همین مناسبت منتشر ساخته، مسعود علی محمدی را «استاد موفق دانشگاه های امام حسین، مالک اشتر و تهران معرفی کرده که به دست عوامل استکبار جهانی به شهادت رسیده است».

این در حالی است که شبکه جنبش راه سبز، جرس در وبسایت خود نوشت در حالی که رسانه های وابسته به دولت سعی دارند با اتخاذ «ادبیات خاص» مسعود علی محمدی، دانشمند هسته ای ایران را از حامیان دولت محمود احمدی نژاد معرفی کنند و این حادثه را تروری سیاسی بدانند، اطلاعات خبرنگار جرس حکایت از آن دارد که این استاد دانشگاه تهران همچون اکثر دانشگاهیان از حامیان جنبش سبز بوده است.

از سوی دیگر جرس به نقل از علی مقاری، رئیس دانشکده علوم دانشگاه تهران مسعود علی محمدی را یک چهره شاخص جهانی معرفی کرد. آقای مقاری گفته است این استاد برجسته چهره سیاسی نبود و در زمینه سیاست فعالیتی نداشت.

مسعود علی محمدی صبح روز سه شنبه، ۲۲ دی ماه، هنگام خروج از منزلش بر اثر انفجار بمب کشته شد.

گفته می شود بمب روی موتورسیکتی کارگذاشته شده بود که در مقابل در منزل آقای علی محمدی قرار داشت و هنگام خروج اتومبیل او، از طریق کنترل از راه دور منفجر شده است. خبرگزاری فارس می گوید آقای علی محمدی در همان لحظات اولیه انفجار کشته شد و پیکر او به پزشکی قانونی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود علی محمدی متولد سوم شهريور ماه ۱۳۳۸ بود و تحصيلات دكتری خود را در سال ۷۱ در رشته فيزيك نظری در دانشگاه صنعتی شريف به پايان برده بود و از ۱۶ سال پيش در دانشگاه تهران فعاليت داشت.

وی عضو هيأت مميزه دانشگاه تهران در دو دوره اخير، عضو شورای پرديس علوم و معاون پژوهشی دانشکده علوم تا سال ۸۷ بود.

مرحوم دكتر مسعود علی محمدی در طول سال‌ها فعاليت علمی و تحقيقاتی خود بيش از ۸۰ مقاله در مجلات علمی به چاپ رسانده و در سال ۸۶ در بيست و يكمين جشنواره بين‌المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش‌های بنيادی را دریافت کرد.

تخصص اصلی آقای علی محمدی، ذرات بنيادین بود و مدت چهار سال به عنوان پژوهشگر غيرمقيم در پژوهشكده فيزيك پژوهشگاه دانش‌های بنيادی فعاليت داشت.
وی، خرداد ماه سال گذشته به عنوان يكی از دو نماينده ايران در پروژه سزامی (مركز تابش سينكروترون برای تحقيقات و علوم كاربردی در خاورميانه) منصوب شده بود.

XS
SM
MD
LG