لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

آمریکا: ایران یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول بلوکه شده در لاهه را دریافت می کند


ایران و آمریکا روز یکشنبه درباره پول بلوکه شده ایران در لاهه به توافق رسیدند. به موجب این توافق ایران اجازه دسترسی به ۴۰۰ میلیون دلار پول را که از سال ۱۹۸۱ مسدود شده به علاوه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سود آن را پیدا کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه (۲۷ دی) در بیانیه ای با اعلام این خبر گفت پول های فوق بخشی از بودجه ای است که ایران زمانی برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا در نظر گرفته بود اما با پرونده اقامه دعوی میان دو طرف گره خورده بود. او گفت مناقشه ایران و آمریکا بر سر این پول به زمان انقلاب ایران و قطع روابط دیپلماتیک دو طرف برمی گردد.

توافق ایران و آمریکا بر سر این مسئله پس از آن اعلام شد که تهران پنج آمریکایی بازداشت شده در ایران را طبق قرار تبادل زندانیان در چارچوب اجرای توافق اتمی آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس کارشناسان سازمان ملل ماه دسامبر در گزارشی گفتند که آزمایش موشکی ایران در ماه اکتبر تحریم هایی را که ایران را از انجام فعالیت های مرتبط با تولید سلاح هسته ای منع می کند، نقض کرده است. آمریکا همچنین می گوید ایران در ماه نوامبر نیز دست به آزمایش موشکی زد.

مقامات آمریکایی گفته اند وزارت خزانه داری آمریکایی قصد داشت تنبیه هایی را در ماه دسامبر علیه ایران اعلام کند اما پس از آن که وزیر خارجه ایران گفت که تهران می تواند قرار تبادل زندانیان را از دستور کار خارج کند، دست نگه داشت.

XS
SM
MD
LG