لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

واکنش آمریکا به بسته حمایت ۲۰ میلیون دلاری اروپا


برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا
برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا

در پی اعلام اختصاص کمک ۲۰ میلیون دلاری اتحادیه اروپا به ایران، برایان هوک، سرپرست گروه موسوم به اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، آن را موجب تداوم بخشیدن به غفلت رژیم جمهوری اسلامی از توجه به نیازهای مردم ایران خواند.

به گزارش رویترز، برایان هوک در واکنش به این تصمیم اتحادیه اروپا گفت: «پرداخت ۲۰.۷ میلیون دلاری اروپا موجب تداوم توانایی رژیم برای غفلت از نیاز های مردم ایران شده و نیز مانع ایجاد تغییرات معنی دار در سیاستهای این کشور می شود.»

او اضافه کرد: «پول بیشتر در دست آیت الله به معنای هدایت و اجرای ترورهای بیشتر در کشورهای اروپایی است.»

در همین رابطه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در پیامی توئیتری از این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرد. او در پیامی توئیتری نوشت: «این‌پول برای حل بحران آب یا مشکل کامیون داران خرج نمی شود، بلکه خرج سپاه پاسداران در سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه خواهد شد.»

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه یکم شهریور اعلام کرد که کمک ۱۸ میلیون یورویی، معادل حدود ۲۰ میلیون دلار آمریکا، برای مصرف در ایران اختصاص می دهد.

اقدام اروپا در حالی صورت می گیرد که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در ژنو بعد از دیدار با همتای روس خود، گفت که ایالات متحده قصد دارد فشار و تحریم های ایران را به میزان دست کم قبل از توافق هسته ای بر ایران ادامه دهد.

بسته کمکی اتحادیه اروپا برای ایران شامل ۸ میلیون یورو برای بخش خصوصی این کشور، ۸ میلیون یورو برای چالش های محیط زیستی و ۲ میلیون یورو برای مقابله با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر است.

به گفته این اتحادیه، این بخشی از کمک ۵۰ میلیون یورویی تخصیص یافته در این زمینه است.

با اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا تلاش دارد که شرکت های خود را به عدم خروج از ایران تشویق کند.

اما بسیاری از شرکت های اروپایی اعلام کرده اند برای این که مورد تحریم های ثانویه آمریکا قرار نگیرند، بازار کوچک ایران را به نفع بازار بسیار بزرگتر آمریکا ترک می کنند.

برپایه تحریم های ثانویه آمریکا، هر شرکتی که با ایران ادامه کار دهد، نمی تواند با آمریکا تجارت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG