لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

واکنش نتانیاهو به بسته حمایت ۱۹ میلیون یورویی اروپا؛ اشتباه بزرگی است


نخست وزیر اسرائیل در سفر به لیتوانی به سر می برد.
نخست وزیر اسرائیل در سفر به لیتوانی به سر می برد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که سرگرم دیدار و گفتگو با مقامات لیتوانی در آن کشور بالتیک به سر می برد، به بسته حمایتی ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

آقای نتانیاهو روز جمعه ۲ شهریور گفت این اقدام اتحادیه اروپا اشتباهی بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه این کمک به مردم ایران نمی رسد، کمک اروپا را قرص سم برای مردم ایران نامید.

اتحادیه اروپا در تلاش دیگری برای حفظ برجام و کمک به اقتصاد ایران، روز پنجشنبه اعلام کرد که کمک ۱۸ میلیون یورویی، معادل ۲۰ ملیون دلار آمریکا، برای مصرف در ایران اختصاص می دهد.

اقدام روز پنجشنبه اروپا در حالی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه در ژنو بعد از دیدار با همتای روس خود، گفت ایالات متحده قصد دارد فشار و تحریم های ایران را به میزان دست کم قبل از توافق هسته ای بر ایران ادامه دهد.

با اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا تلاش دارد که شرکت های خود را به عدم خروج از ایران تشویق کند.

اما بسیاری از شرکت های اروپایی اعلام کرده اند برای این که مورد تحریم های ثانویه آمریکا قرار ندهند، بازار کوچک ایران را به نفع بازار بسیار بزرگتر آمریکا ترک می کنند.

برپایه تحریم های ثانویه آمریکا، هر شرکتی که با ایران ادامه کار دهد، نمی تواند با آمریکا تجارت کند.

دعوت از دیگر شرکت های هواپیمایی

روز جمعه آقای نتانیاهو در لیتوانی از موضع این کشور تقدیر کرد و خطاب به مقامات این کشور گفت: من از موضع هوشیارانه شما در قبال برجام بسیار قدر دانم. توافق بسیار بدی بود.

وی از دیگر شرکت های مسافربری خواست به توقف پرواز به ایران بپیوندند.

وی گفت: امروز ما با خبر شدیم که سه شرکت هواپیمایی بزرگ بریتیش ایرویز، کی ال ام و ایرفرانس، پرواز خود در ایران را متوقف کردند. این خوب است. بسیاری دیگر نیز باید این کار را انجام دهند و بسیاری دیگر نیز این کار انجام خواهند داد. ایران نباید به خاطر اقدامات خشونت آمیز خود در منطقه و تلاش های خود برای توسعه اقدامات تروریستی در خاور میانه، اروپا و دیگر نقاط جهان، پاداش بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG