لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

امام جمعه تهران: به منابع دینی برای توجیه مذاکره با آمریکا استناد نکنید


امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران
امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران

امام جمعه موقت تهران استناد به منابع دینی را برای توجیه مذاکره با آمریکا مردود دانست و گفت که در این مورد باید به "تجربه" رجوع کرد.

محمدعلی امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۵ آبان ماه، بدون نام بردن از حسن روحانی، استناد رئیس‌جمهوری ایران به منابع دینی در حمایت از صلح و مذاکره را زیر سوال برد و گفت: "در بحث مذاکره با آمریکا اگر سراغ مباحث دینی برویم ممکن است آیه‌ای از قرآن کریم یا روایت یا سیره‌ای از رسول اکرم (ص) را مد نظر قرار دهیم که با شرایط امروز ما همخوانی نداشته باشد و متفاوت باشد و هر کسی برداشت خودش را از آن موضوع مطرح کند."

او با اشاره به این که استفاده از منابع دینی آزاد است، تاکید کرد که "نظر معتبر و قانونی" در این زمینه انحصارا از سوی رهبر جمهوری اسلامی عنوان خواهد شد.

رضا علیجانی: قدرت سیاسی در ایران طناب کشی است مردم کوتاه بیایند، اقلیت حاکم می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

به گفته امام جمعه موقت تهران، در بحث مذاکره با آمریکا رجوع به "تجربه" روش مناسب‌تری است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سال ۹۳ عنوان کرد که حسین، امام سوم شیعیان، پیش از وقوع حادثه کربلا ساعت‌ها مذاکره کرد تا از جنگ جلوگیری کند، اما آیت‌الله خامنه‌ای یک سال بعد این تفسیر را زیر سوال برد و گفت که چنین مقایسه‌ای میان شرایط فعلی و تاریخ اسلام، "نهایت ساده‌اندیشی" است.

امامی کاشانی در بخش دیگری از سخنان خود، ایران در زمان سلطنت پهلوی را به عربستان کنونی تشبیه کرد و آن را "یک کشور عقب‌افتاده و قرون وسطایی" نامید.

امام جمعه موقت تهران همچنین با دفاع از شعار "مرگ بر آمریکا" توصیه کرد که برای مقابله با "نفوذ" باید در حوزه های مختلف اقتصاد، اخلاق و سیاست "حصار" وجود داشته باشد.

XS
SM
MD
LG