لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۸

آیت الله خامنه ای مذاکره با آمریکا در مورد مسائل خاورمیانه را رد کرد


آیت الله خامنه ای به سخنان جواد ظریف گوش می دهد - ۱۰ آبان ۱۳۹۴
آیت الله خامنه ای به سخنان جواد ظریف گوش می دهد - ۱۰ آبان ۱۳۹۴

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران مذاکره با آمریکا در مورد مسائل خاورمیانه را رد کرد و گفت با تغییر دولت ها در ایران "سیاست خارجی" این کشور تغییر نمی کند و فقط "تاکتیک ها و ابتکارات اجرایی راهبردهای سیاست خارجی" است که تغییر می کند.

آیت الله خامنه ای این سخنان را روز یکشنبه و در دیدار با جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و سفیران و دیگر مسوولان روابط خارجی ایران اعلام کرد.

او آمریکا را "بخش عمده" مشکلات منطقه خواند و درباره سوریه گفت "معنی ندارد کشورهای دیگر دور هم جمع شوند و راجع به یک نظام حکومتی و رئیس آن حکومت تصمیم بگیرند، این بدعتی خطرناک است که هیچ حکومتی در جهان اجرای آن را درباره خود نمی پذیرد."

موضع گیری روز یکشنبه آیت الله خامنه ای درباره مذاکره با آمریکا در خصوص مسائل خاورمیانه و مسائل سوریه در حالی صورت می گیرد که چند روز قبل ایران دعوت آمریکا برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه را پذیرفت و برای اولین بار با اعزام جواد ظریف، فرصت یافت در این گفتگوها شرکت کند.

آیت الله خامنه ای همچنین از سیاست های عربستان سعودی در سوریه و یمن انتقاد کرد و گفت: "رفتار سعودی ها در یمن و سوریه، یک بام و دو هواست آنها درباره یمن می گویند به درخواست رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن در این کشور دخالت نظامی کرده اند اما درباره سوریه حاضر نیستند به درخواست رئیس جمهور قانونی این کشور، از حمایت از معارضین مسلح دست بکشند."

او خواستار پایان یافتن حملات هوایی عربستان در یمن شد و از آنچه خواست مردم بحرین در مورد "حق رای و حق انتخاب" خواند، دفاع کرد و گفت: "ما این درخواست آنها را منطقی می دانیم." رهبر ایران همچنین بر حفظ تمامیت ارضی عراق تاکید کرد.

او در مورد مسائل فلسطینی ها و اسرائیل نیز خواستار انتخاباتی شد که "فلسطینی ها" فقط در آن شرکت کنند و تصمیم گیرنده نهایی باشند.

پیشتر، سخنان رهبر جمهوری اسلامی از جمله درباره مسائل بحرین، عربستان و یمن تنش در روابط ایران با همسایگان عرب خود در جنوب خلیج فارس را افزایش داده بود؛ با این حال آیت الله خامنه ای روز یکشنبه روابط با "همسایگان، کشورهای اسلامی و کشورهای آفریقایی" را از الزامات سیاست خارجی ایران خواند.

در دولت محمود احمدی نژاد ایران هیات های مختلفی را به کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی اعزام کرد اما از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی و پس از توافق اتمی، بسیاری از دیپلمات های و فعالان اقتصادی کشورهای عمده اروپایی به ایران سفر کرده اند. سفر این هیات ها با استقبال فعالان اقتصادی در داخل و منتقدان تندرو دولت روحانی مواجه شده است.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از اظهاراتش از نقش جواد ظریف در مذاکرات هسته ای تهران با قدرت های جهانی دفاع کرد.

XS
SM
MD
LG