لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

قاسم سلیمانی: آمریکا به توافق با ایران "اصرار" دارد


قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معتقد است که آمریکا برای "بازیافت قدرت خود در منطقه" به توافق با جمهوری اسلامی ایران، "اصرار" دارد.

قاسم سلیمانی روز چهارشنبه در مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه عنوان کرد که در ۲۰ سال گذشته "انقلاب اسلامی ایران تمامی مولفه های ابرقدرتی آمریکا را به شکل جدی خدشه دار کرده" است.

فرمانده شاخه برون مرزی سپاه بر "شناخت سیاست‌های آمریکا در مقطع کنونی" تاکید کرد و توضیح داد که آمریکا برای "بازسازی" قدرت خود چهار سیاست را درپیش گرفته است. به اعتقاد این مقام عالی‌رتبه نظامی ایران، "استفاده از ابزارهای سازمان ملل" و "مباحث حقوق بشری" از جمله این سیاست‌هاست.

آقای سلیمانی دیگر سیاست آمریکا را "تضعیف و مهار جمهوری اسلامی ایران" دانست و توضیح داد: " این حرکت در سطوح مستقیم و نیز با جریان‌هایی که در محدوده جغرافیای نفوذ جمهوری اسلامی هستند صورت می گیرد."

نقش و حوزه فعالیت قاسم سلیمانی در منطقه، یکی از مواردی است که در بررسی توافق اتمی با ایران در کنگره آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. این فرمانده سپاهی از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت و سفر او به دیگر کشورها نیز ممنوع شده است. هرچند عکس‌هایی فراوانی از او وجود دارد که گفته می‌شود مربوط به زمان حضور در عراق است.

انتشار خبر سفر آقای سلیمانی به روسیه نیز پس از توافق اتمی خبرساز شد که از سوی مقامات روسی تکذیب شد.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پیش از این تاکید کرده است نام قاسم سلیمانی از فهرست تحریم‌ها حذف نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG