لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

اپوزيسيون ايران بايد نظير جنبش همبستگی لهستان حمايت شود


اپوزيسيون ايران بايد نظير جنبش همبستگی لهستان حمايت شود
اپوزيسيون ايران بايد نظير جنبش همبستگی لهستان حمايت شود

مقابله با تهران مستلزم ترکيبی از استراتژيهاست

واشنگتن تايمز زير عنوان" برای مسئله دشوار ايران راه حلی ساده و تضمين شده وجود ندارد" مقاله کيم آر. هلمز، Kim R. Holmes مدير کل پيشين وزارت امورخارجه آمريکا و معاون فعلی بنياد هريتيج Heritage Foundatin را چاپ کرده است که در آغاز می نويسد واشنگتن مشتاق راه حلی سريع در مورد ايران است. بعضی ها اميدوارند تحريم های سخت تر بتواند مانع از دسترسی تهران به تسليحات اتمی شود. بعضی ديگر، که به تحريم ها اعتقادی ندارند، خواستار بمباران ايران هستند. با اينحال هنوز ديگرانی هم هستند که برای مقابله با تهديد قريب الوقوع يک ايران اتمی استراتژی بازدارنده را توصيه ميکنند.

واقعيت اين است که هيچيک از اين موارد به تنهائی کارساز نيست. اين تداوم ترکيبی از سياست ها بود که پيروزی در جنگ سرد را در دراز مدت فراهم ساخت. برای مقابله باايران هم اتخاذ رويکردی چند جانبه لازم است.

ما قطعا بايد تحريم هائی قوی وضع کنيم و مقامات رژيم وارگانهای آن را از گرفتن ويزا محروم سازيم. بايد سرمايه گذاريهای خارجی، وام ها و اعتبارات را منع کنيم و به تجارت برخوردار از سوبسيدها و صادرات فرآورده های نفتی به ايران پايان دهيم.

اما تحريم ها کافی نيستند. ما در عين حال لازم است موارد نقض حقوق بشر در ايران را در کانون ديپلماسی عمومی بگذاريم. رژيم اکنون در داخل بسيار منفور است. از اين ضعف بايد بخوبی استفاده شود. آمريکا بايد موارد فساد، سوء استفاده و کمک های رژيم به تروريست ها را علنی کند و از رسيدن اطلاعات به مردم ايران در سطحی گسترده مطمئن شود.

خوشبختانه بسياری ازايرانيان خواستارهمان آرمان هائی هستند که ما ميخواهيم: دولتی عاری از فساد و واقعا دمکراتيک که به حقوق مردم اش احترام بگذارد. ما می توانيم به گروههای اپوزيسيون متکی به وب سايت ها در خارج از طريق فراهم ساختن تکنولوژی هائی که می تواند جلوی سانسور و جاسوسی دولت را بگيرد کمک کنيم. ما بايد برای گروهای اپوزيسيون دمکراتيک در داخل کشورهمان نوع کمک های پنهانی را فراهم کنيم که در دوران جنگ سرد برای جنبش همبستگی لهستان فراهم ساختيم.

مسلما تشکيلات اطلاعاتی ما مملو از اطلاعاتی خجالت آوربرای رهبران ايران است. اينکه حسابهای بانکی خارجی شان را کجا نگاه ميدارند، در ساختمانهای مجلل شان در داخل و خارج چه ولخرجی هائی ميکنند؟ و نظاير آنها. اطلاعاتی اين چنين را بايد فاش ساخت تا بی صداقتی و فساد ملاها برملا شود.

يک ايران آزاد بايد هدف ما باشد. اين ممکن است از طريق چاره هائی که ارائه شد تحقق پذير و يا بی نتيجه باشد.اما از آنجا که امنيت ملی ما مطرح است هيچگاه نبايد استفاده از نيروی نظامی را برای حراست از اين منافع منتفی بدانيم. در شرايطی مشخص ممکن است ثابت شود که اين بهترين گزينه است.


XS
SM
MD
LG