لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

واکنش آمریکا به نقشه تهران برای اخلال در تجارت نفت


وال استریت جرنال در گزارشی زیر عنوان «آمریکا می گوید ایران می خواهد در تجارت نفت اخلال کند» می نویسد مقامات دولت آمریکا به استناد اطلاعاتی جدید می گویند ایران نقشه هائی برای اخلال در تجارت بین المللی نفت تدارک دیده است که حملات به سکوهای نفتی و تانکرهای نفت کش بخشی از آنهاست.

به گفته این مقامات اطلاعات جدید گویای آن است که ایران ممکن است علیه تاسیسات نفتی در داخل و خارج از حوزه خلیج فارس، حتی در غیاب یک درگیری علنی نظامی، وارد عمل شود.

این نتیجه گیری مصادف با اقداماتی است که مقامات آمریکائی از نزدیک برای ارزیابی واکنش های تهران به تحریم های تنبیهی بین المللی، و تهدید های اسرائیل در مورد بمباران تاسیسات اتمی ایران، در شراطی انجام می دهند که مذاکرات مربوط به جلوگیری از دسترسی تهران به تسلیحات اتمی کند شده است.

وزارت دفاع آمریکا چندین بار به تهران در واکنش به تهدید های راجع به بستن تنگه هرمز، که یک گذرگاه حیاتی در حمل و نقل نفت است، هشدار داده است، و مقامات آمریکائی و تحلیلگران می گویند بنظر می رسد مقامات ایران می دانند که مین گذاری در این تنگه، حمله آمریکا را در پی خواهد داشت. هر چند که به گفته مقامات آمریکائی، بعضی از مقامات ایران معتتقدند می توانند با ضربه زدن به تاسیسات نفتی ، از جمله حمله تاسیسات واقع در نقاطی خارج از خلیج فارس بوسیله نیروهای ویژه خود، یا عواملی نیابتی، با ضد حمله ای مستقیم مواجه نشوند.

یک مقام ارشد دفاعی می گوید «کاملا روشن ساخته ایم که از نظر ما و جامعه بین المللی چه مواردی غیر قابل قبول است».

مقامات وزارت دفاع می گویند نشانه ای وجود ندارد که از اقدام تهران در انتقال و استقرار تجهیزات لازم برای مختل ساختن حرکت نفت کش ها و یا حمله به تاسیسات نفتی حکایت داشته باشد، اما تاکید می کنند که قصد تهران کاملا واضح است.

مقامات در باره چگونگی اطلاعات و یا منبع آن توضیحی نمی دهند، اما تحلیلگران می گویند اظهارنظر های منعکس در وسائل ارتباط جمعی ایران و نظرات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس معرف امکان توسل به اقداماتی بیشتر خصمانه در خلیج فارس در واکنش به تحریم های جدید است. فروش نفت ایران هم اکنون سیر نزولی دارد و قیمت ها نیز در سطحی پائین باقی مانده است، که در مجموع دولت را آزار می دهد.

به گفته تحلیلگران و مقامات دفاعی، هدف های مورد نظر تهران عبارت است از:
· رها کردن مین در خلیج فارس برای برخورد به نفت کش ها
· حملات زیر دریائی به نفت کش ها در بنادر توسط غواصان نیروی قدس
· حملات به وسیله قایق های کوچک به نفت کش ها در دریای عرب
· حملات توسط عوامل نیابتی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی
· حمله به پالایشگاه در بحرین
· حمله به خطوط لوله انتقال نفت و تاسیسات دیگر در امارات متحده عربی

وزارت دفاع آمریکا اخیرا چند اقدام مشخص را در جهت تقویت حضور خود در منطقه انجام داده است که برنامه ریزی برای یک مانور ۲۰ کشوری ضد مین گذاری بمنظور اجرا در ماه سپتامبر و تقویت حضور ناوهای هواپیمابر از جمله آنهاست.

تحلیلگران دفاعی می گویند تهران نیروی قدس خود را برای انجام عملیات تروریستی زیر آبی بوسیله غواصان را تعلیم داده است. تهران همچنین می تواند سراغ شبه نظامیان شیعه در کشورهای دیگر از جمله در عراق، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی برود.

بعضی از مقامات آمریکائی می گویند به اعتقاد آنان نقشه ریزی تهران برای اخلال در تجارت نفت از ماه گذشته شدت گرفته است که تحریم های بین المللی صادرات نفتی تهران را محدود کرده است.
XS
SM
MD
LG