لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

مایک پمپئو از سخت‌تر شدن محدودیت‌های دولت آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران خبر داد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در ادامه «فشار حداکثری برای هدف قرار دادن فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی» در بیانیه‌ای از سخت‌تر شدن محدودیت های ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

در این بیانیه که عصر جمعه ۱۳ اردیبهشت منتشر شد، آمده است که دولت پرزیدنت ترامپ رژیم ایران را درباره اقدامات تهدیدآمیز برای ثبات منطقه و فعالیت‌هایی که به ضرر مردم ایران است، مسئول می‌داند و اقدامات خود مبنی بر ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را ادامه می دهد.

بر اساس این بیانیه آقای پمپئو اعلام کرد که از چهارم مه (۱۴ اردیبهشت) همکاری با ایران برای توسعه نیروگاه بوشهر فراتر از رآکتور موجود می تواند شامل تحریم بشود. همچنین اقدامات برای انتقال اورانیوم غنی شده ایران به خارج از آن کشور برای معاوضه با اورانیوم طبیعی می تواند شامل تحریم باشد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه افزوده است: «ایران باید تکثیر و توسعه همه فعالیت‌های حساس خود از جمله غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگونه فعالیت برای پشتیبانی از این فعالیت ها از نظر ما غیرقابل قبول است.»

آقای پمپئو ادامه داد که آمریکا دیگر اجازه ذخیره سازی آب سنگین ایران بیش از محدودیت های کنونی و موجودی فعلی را نمی‌دهد و ذخیره آب سنگین ایران به هر روشی نباید بیش از این امکان پذیر باشد.

وزیر خارجه آمریکا علاوه بر این، گام دیگری را در امکان محدودسازی توان ایران در بازسازی برنامه هسته‌ای نظامی خود، برداشت.

او اعلام کرد: «سیاست های ما نظارت بر برنامه هسته ای غیرنظامی ایران را حفظ کرده و امکان افزایش خطرات این برنامه را کاهش می دهد، توان ایران را برای سرعت بخشیدن در دستیابی به سلاح اتمی محدود می کند و از اقدامات رژیم ایران برای بازسازی سایت های برای اهداف تسلیحات هسته ای، جلوگیری می‌کند.»

در این بیانیه تاکید شد که آمریکا حق خود را برای تغییر سیاست های خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران هر زمان که این کشور از تعهدات هسته‌ای خود تخطی کند یا زمانی که آمریکا به این نتیجه برسد که آن سیاست ها در محدودسازی اقدامات هسته‌ای ایران سودی ندارد، محفوظ می داند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد که ایران باید ابعاد نظامی برنامه هسته ای خود در گذشته را به آژانس اعلام کند و این موضوع که چنین برنامه ای را برای همیشه رها کرده است را به تایید برساند.

علاوه بر این، او تصریح کرد که ایران باید هرگونه بازپردازش پلوتونیوم را متوقف کرده و هرگز این اقدام را پیگیری نکند.

بیانیه در ادامه با اعلام اینکه اقدامات امروز در ادامه گام‌های قبلی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است، یادآوری کرد که دولت آمریکا در آبان سال گذشته تحریم های هسته‌ای ایران را بازگرداند، تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای مرتبط با سازمان انرژی اتمی ایران تعیین کرد و محدودیت‌هایی جدیدی بر همکاری خارجی با ایران که به توسعه برنامه اتمی آن ختم شود، تعیین کرد.

همچنین اشاره شده که آمریکا حدود دو ماه پیش نیز تحریم هایی را علیه افراد و نهادهایی که با برنامه هسته ای نظامی ایران مرتبط بودند و دانشمندانی که دربرنامه تسلیحاتی گذشته فعال بودند، اعمال کرد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در پایان تاکید می کند که آمریکا به فشار حداکثری به رژیم ایران برای بستن هر مسیری آن که به سلاح هسته‌ای ختم شود، ادامه می‌دهد.

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت از قول کریستوفر فورد معاون وزیر خارجه ایالات متحده نوشت، آمریکا معافیت‌هایی را تمدید می‌کند که به طرف‌های دیگر برجام امکان می‌دهد در تحقیقات و فعالیت‌های هسته‌ای غیرتسلیحاتی ایران - فردو، بوشهر و اراک - دخالت داشته باشند، بدون آن که در معرض تحریم قرار بگیرند.

با این حال به گفته این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، دوره اعتبار این معافیت‌ها به جای ۱۸۰ روز، به ۹۰ روز کاهش خواهد یافت.

در گزارش بلومبرگ همچنین گفته می‌شود که آمریکا دو معافیت دیگر را در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران تمدید نخواهد کرد؛ معافیت‌هایی که به جمهوری اسلامی امکان می‌دهد آب سنگین یا اورانیوم غنی‌سازی شده تولیدی خود را - که طبق برجام نباید از یک میزان مشخص فراتر رود - به خارج از کشور منتقل کند.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر در مصاحبه‌ای گفت: «ما، به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری‌مان، در حال سخت‌تر کردن محدودیت‌ها بر ایران هستیم.» وی افزود، «ایران نمی‌تواند هیچ راهی به سمت سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG