لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

بلومبرگ: دولت آمریکا برخی معافیت‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران را تمدید خواهد کرد


نمایی از رآکتور اصلی نیروگاه اتمی بوشهر در سواحل جنوبی ایران
نمایی از رآکتور اصلی نیروگاه اتمی بوشهر در سواحل جنوبی ایران

دولت ایالات متحده چند معافیت کلیدی را که به ایران اجازه می‌دهد برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود را به صورت محدود دنبال کند، تمدید خواهد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت از قول کریستوفر فورد معاون وزیر خارجه ایالات متحده نوشت، آمریکا معافیت‌هایی را تمدید می‌کند که به طرف‌های دیگر برجام امکان می‌دهد در تحقیقات و فعالیت‌های هسته‌ای غیرتسلیحاتی ایران - فردو، بوشهر و اراک - دخالت داشته باشند، بدون آن که در معرض تحریم قرار بگیرند.

با این حال به گفته این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، دوره اعتبار این معافیت‌ها به جای ۱۸۰ روز، به ۹۰ روز کاهش خواهد یافت.

در گزارش بلومبرگ همچنین گفته می‌شود که آمریکا دو معافیت دیگر را در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران تمدید نخواهد کرد؛ معافیت‌هایی که به جمهوری اسلامی امکان می‌دهد آب سنگین یا اورانیوم غنی‌سازی شده تولیدی خود را -- که طبق برجام نباید از یک میزان مشخص فراتر رود -- به خارج از کشور منتقل کند.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر در مصاحبه‌ای گفت: «ما، به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری‌مان، در حال سخت‌تر کردن محدودیت‌ها بر ایران هستیم.» وی افزود، «ایران نمی‌تواند هیچ راهی به سمت سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG